| cannabiss6 a întrebat:

Dacă într-un bar ar intra un infinit de persoane, pe rând, prima cerând 1/2 litrii de bere, a 2-a cerând 1/4 litrii de bere, a 3-a cerând 1/8 litrii de bere, a 4-a cerând 1/16 litrii de bere, și tot așa… Câți litrii de bere trebuiesc folosiți?

Răspuns Câştigător
| MissBeer a răspuns:

As vrea sa stiu varsta celor care au raspuns "un infinit"laughing. Nu se va folosi un infinit, deoarece nicio persoana nu cere mai mult de un litru de bere. Daca prima persoana cere 1/2 litri, ramane o jumatate de litru, a 2 persoana cere 1/4 litri, adica jumatate din jumatatea ramasa, ramane un sfert, a 3-a pesoana cere 1/8, adica jumatate din acel sfert... si toooot asahappy.

5 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

Un infinit.

| nuamPleaca a răspuns:

Un litru :/

| xDavidx a răspuns:

Un Litru de bere.

| UiteeeeVezi a răspuns:

1 litru. happy funda

| Laurentzziu a răspuns:

Poi daca ai spus ca intra un numar infinit de persoane ==> ca trebuiesc folositi un numar infinit de litri de bere.