| anonim_4396 a întrebat:

Dacă la Evaluarea Nationala de la matematică am scris în loc de triunghi semnul ala /_\

Se considera semn? crying
crying
sad crying crying crying crying crying crying

11 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cu siguranta nu se va considera semn, iar lucrarea nu-ti va fi anulata. Terminati cu prostiile astea, copii...

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate considera semn si iti va putea fi depunctata lucrarea, depinde oricum de comisia care corecteaza lucrarile.
Eu sunt socata cum puteti sa desenati in loc sa scrieti, sa faceti semne si alte porcarii pe o lucrare, unde stiti bine ca se poate anula si pierde un examen atat de important...

| Borsecuț a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, daca nu stii nu mai comenta, pentru ca NU se scrie. Se „deseneaza", cum ii zici tu. Simbolul pentru triunghi este o litera greceasca ce se foloseste in matematica. Orice litera greceasca ce apare pe lucrare nu se considera semn decat daca e pusa alandala, si asta pentru ca literele grecesti sunt esentiale in matematica. Eu daca as fi profa de mate si as vedea scris un cuvant in loc de acel triunghi mic nu as mai pune punctajul. Punct. E mate, nu lb romana, nu se cer cuvinte ci simboluri matematice. Dupa logica ta ar insemna ca o multime de copii buni ar lua nota 1 pentru ca SCRIU, nu DESENEAZA, SCRIU acele simboluri. Le SCRIU pentru ca si ele sunt litere. Ele nu sunt desenewinking

| anamariarot a răspuns:

Nu, nu se consideră semn. Așa scrisesem și eu acum câțiva ani și nu mi-au anulat lucrarea.

| Alxxzzxx a răspuns (pentru anamariarot):

Dar dacă am folosit paranteze?

De ex:

In triunghiul(semnul) ABC (masura unghiuluiA =90°) aplicăm Teorema lui Pitagora '

| anamariarot a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Nu, măi. Alea-s semnele din matematică, doar n-or vrea să scrii în cuvinte laughing. Sunt notații standard, universale, n-au cum să considere semn

| Alxxzzxx a răspuns (pentru anamariarot):

Deci nici paranteza, nici semnul nu se consideră semn?

| anamariarot a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Nu, măi. N-o lua în seamă pe Gretta aka Jullianna, pentru că uneori e pe lângă subiect.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Hei, nu! E in regula! E normal sa scrii ▲ABC (de exemplu) in loc de triunghiul ABC. Cand apar rezultatele? S-a spart conducta cu elevii care-au dat examenul, peste tot sunt intrebari pe tema asta. laughing

| Alxxzzxx a răspuns (pentru m1dn1gh7):

laughing
Chiar că!

Rezultatele apar pe 26, iar rezultatele finela (după contestatii) pe 30 iunie.

| Cx_Andreea_1992 a răspuns:

Nu,asa se notează in matematică.nu are de ce sa se considere semn.