| CristinaMP a întrebat:

Daca nu sunt multumita cu nota finala de la Bac (luat in 2018), as putea sa-l redau pentru o nota mai mare in sesiunile ce urmeaza?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Odata ce a fost promovat cu media generala de minim 6, examenul de bacalaureat NU poate fi repetat in sesiunile ulterioare nici integral, nici partial!

p.s. Scopul initial al examenului a fost acela de a face o prima selectie a absolventilor in vederea continuarii studiilor de nivel universitar.Din acest motiv unele facultati organizeaza concursul de admitere sub forma asa numitului "concurs de dosare" la care media de bac este unicul criteriu de selectie( ocuparea locurilor se face in ordinea descrescatoare a mediei de bac si in limita numarului disponibil de locuri).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu. Ce ar fi ca toti sa dea bacul cand vor

| Ionut58282856 a răspuns:

Ce piula mea? De ce? Explica, ai trecut, asta e important

| floresdemayo a răspuns (pentru Ionut58282856):

Pentru că vrea să urmeze o facultate. La cele mai multe, admiterea se face pe baza mediei de la bacalaureat, unde se ia în calcul 50% media obținută la examenul de bacalaureat și 50 % va conta examenul scris pe care-l va susține la facultatea respectivă.

@ CristinaM
NU poți. Doar studenții pot solicita profesorului universitar, mărire de notă. Examenul îl va susține în toamnă, odată cu restanțierii.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Nu.