| Faffy a întrebat:

Dacă rămâi repetent la o clasa (ex cls 6) și pe urmă obții o medie mare (ex 8 sau 9) poți să treci mai departe sau nu?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vrei să știi dacă rămâi corigent?
Dacă închei cu media 4 la matematică, te prezinti la examenele de corigență. Acolo, dacă vei obtine media 5, "poți trece mai departe" (vorba ta).
Prin exceptie, dacă ai media 4 pe fiecare semestru, media de la examenul din toamna, se consideră media anuală la disciplina respectivă.
Rămâi repetent dacă nu promovezi la trei discipline, ori dacă nu promovezi examenele de corigență (de obicei, se susțin in toamnă, dar câteodată și la sfârșitul verii).

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarea ta nu este clara!
Daca ramai repetent, atunci repeti anul, nu se trece la anul urmator nici daca obtii 10 pe linie.

| sierra1 a răspuns:

"și pe urmă obții o medie mare (ex 8 sau 9)"

la ce?

| Faffy explică (pentru sierra1):

La o materie cum ar fi matematica

| sierra1 a răspuns (pentru Faffy):

"Dacă rămâi repetent la o clasa (ex cls 6) și pe urmă obții o medie mare"

adică DUPĂ ce ai rămas repetent?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Păi dacă ești repetent repeți anul. Și nu poți fi repetent decât dacă ai luat o medie mică. Apoi, dacă la anul îți iese o medie de trece, nu mai ești repetent.