| Ragnar1234 a întrebat:

Daca sunt la profil sportiv an terminal, liceu tehnologic ma pot transfera la liceu teoretic profil uman in timpul semestrului/modul(pana in vacanta de iarna)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate, transferul cu schimbarea profilului se poate face doar in vacanta de vara. In cazul expus este o situatie de exceptie si poti solicita transferul, depinde daca se si aproba, mai ales ca va trebui sa sustii multe examene de diferente.
Conform art.144 din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"(3) Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
  (4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| ReddY25 a răspuns:

Slabe sanse