| Niicole a întrebat:

Daca sunt pe filologie si am o singura ora de latina pe saptamana, am nota din teza si inca alte 2 note, imi mai trebuie vreo nota pentru a mi se incheia media?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, ar trebui să-ţi ajungă aceste note şi să ţi se încheie media :)
Totuşi, depinde şi de note...

"Art. 189. - (1) Pentru nivelurile antepreşcolar şi preşcolar, rezultatele evaluării se comunică şi se discută cu părinţii, tutorii sau susţinătorii legali.
(2) Calificativele/notele acordate se comunică în mod obligatoriu elevilor, se trec în catalog şi în carnetul de elev de către cadrul didactic care le acordă.
(3) În învăţământul primar cu predare în limbile minorităţilor naţionale, calificativele se pot comunica şi
în limba de predare de către cadrul didactic.
(4) Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), după caz, trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două.
(5) În cazul curriculumului organizat modular, numărul de note acordate semestrial trebuie să fie corelat cu numărul de ore alocate fiecărui modul în planul de învăţământ, precum şi cu structura modulului - pe componentele teorie/laborator tehnologic/instruire practică, de regulă, o notă la un număr de 25 de ore. Numărul minim de note acordate elevului la un modul este de două.
(6) Elevii aflati în situatie de corigenta vor avea cu cel putin un calificativ/o nota în plus fata de numarul de calificative/note prevazute la alin. (4)
, ultimul calificativ/ultima nota fiind acordat, de regula, în ultimele
doua saptamâni ale semestrului, cu conditia ca acesta sa fie prezent la ore." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune.

| Niicole explică (pentru bursuc001):

Am un 10 si 9 in oral si 10 in teza

| bursuc001 a răspuns (pentru Niicole):

În acest caz, profesorul TREBUIE ( este OBLIGAT ) să-ţi încheie media!

O zi frumoasă.

| Niicole explică (pentru bursuc001):

Mersi mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru Niicole):

Cu plăcere happy

Toate cele bune.

| 29august a răspuns:

Nu. Poti sa stai linistita happy

| Niicole explică (pentru 29august):

Am lipsit in ziua cand ne-a incheiat mediile si mi-au zis colegii ca nu vrea sa-mi incheie media ca-mi mai trebuie o nota