| nikolettta a întrebat:

Daca trebuie sa calculez integrala din sin3x cand x apartine de la [3pi/2,2pi] inseamna ca integrala e definita sau nedefinita?
Nu imi trebuie rezolvarea doar sa stiu daca e definita sau nu.
Multumesc de raspuns

2 răspunsuri:
| ProfDeMate a răspuns:

Draga Nikoletta,
x apartine de la [3pi/2.2pi] reprezinta domeniul de definitie.
Integrala este definita atunci cand avem integrala de la (valoarea inferioara) la (valoarea superioara).
Cu regret ca nu se poate mai clar, dar softul tpu.ro nu admite simboluri matematice.
Scrie-mi pe adresa mate. didactic@yahoo.com.
Astept mesajul tau,
Prof De Mate

| nikolettta explică:

Si totusi care e raspunsul laughing