| darkone14 a întrebat:

Daca oricare ar fi x apartine (0; pi/2) sa se verifice egalitatile :
a)sin3x/sinx-cos3x/cosx=2
b)1+cos2x/1+sin2x=2/(1+tgx)la patrat
c)sin3x/cosx+cos3x/sinx=2ctg2x
va rog frumos daca ma poate ajuta cineva dau fundita

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Exemplu de calul:
a) folosim relatiile: sin (a - b) = sin a * cos a - sin b * cos b
si sin 2x = 2 sin x cos x
(sin3xcosx - cos3xsinx)/sinxcosx = sin(3x-x) /(1/2 sin2x) =2

| georgesur a răspuns:

B)folosim formulele de transformare ale functiilor unghiului dublu in functiile unghiului simplu:cos 2x=2cos**x -1 si sin2x=2sinxcosx
(1+cos2x)/(1+sin2x)= (1+2cos**x -1)/(1+2sinxcosx)=2cos**x/(sin**x+cos**x +2sinxcosx)=2/(1+tgx)**

| georgesur a răspuns:

C)aducind prima parte la acelasi numitor obtinem:
(sin3x sinx+cos3x cosx)/sinx cosx=cos(3x - x) / (1/2 sin2x ) =2 cos2x/sin2x =2 ctg2x