| anonim_4396 a întrebat:

Cum calculez procentajul? Eu am 50 de persoane care au raspuns la un chestionar si acum trebuie sa spun cat la % au raspuns da cati nu cati nu stiu si tot asa. Cum fac?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Numarul total de persoane reprezinta 100%. Ca sa afli ce procent reprezinta un numar din total, inmultesti numarul caruia vrei sa afli procentul cu 100, iar produsul obtinut il imparti la numarul total. Procentul obtinut se scade din 100%, pentru a afla procentajul celuilalt numar.
Pe exemplul tau:
50 reprezinta 100%
Sa presupunem ca 10 au raspuns da.
Calculam:
(10 x 100)/50 =
1000:50 = 20
10 persoane reprezinta 20% din 50, iar ceilalti 40 reprezinta 80% din total (100% - 20% = 80%).
20% au spus Da.
80% au spus Nu.

Acum fa calculele pe termenii cunoscuti de tine.

| Elianna a răspuns (pentru dannyel86):

Vezi ca mai sunt si cei care au zis "nu stiu". Deci sunt 3 necunoscute.

| dannyel86 a răspuns (pentru Elianna):

Ideea de calcul e aceeasi, doar ca o aplici pentru "nu stiu". Atat timp cat ai numarul cunoscut, poti calcula ce procentaj reprezinta acesta din total.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

50 * x = 100 * y

unde y = nr de persoane care au spus da iar x e procentul cautat

matematica de clasa a4a