| WalterWhite a întrebat:

Daca un profesor de liceu este nedrept in corectarea lucrarilor se poate face o reclamatie? Si daca da la cine?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Nu fi sclav, si nu te lua dupa ce iti zic cei care iti sugereaza sa nu superi profesorul. Mentalitatea de sclavi a elevilor ii incurajeaza sa se comporte asa.

Daca tu crezi ca ai dreptate, si esti SIGUR ca ai dreptate, spune-i in fata profesorului ca vei face reclamatie la director, si posibil la inspectoratul judetean, etc. Vezi ce zice, si daca nu isi repara greseala, fa reclamatiile respective.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poti sa faci reclamatie doar directorului dar trebuie sa ai dovezi si motive bine intemeiate ca sa te ia in seama..Ar mai fi inspectoratul scolar in cazuri mai grave.happy Succes

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate CONTESTA rezultatul evaluării ( probei scrise )!

"Art. 122. - (1) Antepreşcolarii, preşcolarii şi elevii au dreptul la o evaluare obiectivă şi corectă.
(2) Elevul sau, după caz, părintele, tutorele sau susţinătorul legal, are dreptul de a contesta rezultatele evaluării, solicitând cadrului didactic să justifice rezultatele acesteia, în prezenţa elevului şi a părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal, în termen de 5 zile de la comunicare.
(3) În situaţia în care argumentele prezentate de cadrul didactic nu sunt considerate satisfăcătoare, elevul/părintele, tutorele sau susţinătorul legal poate solicita, în scris, directorului unităţii de învăţământ, reevaluarea lucrării scrise. Nu se poate solicita reevaluarea probelor orale sau practice.
(4) Pentru soluţionarea cererii de reevaluare, directorul va desemna două cadre didactice de specialitate, din unitatea de învăţământ, care nu predau la clasa respectivă şi care vor reevalua lucrarea scrisă.
(5) Media notelor acordate separat de cadrele didactice prevazute la alin. (4) este nota rezultata în urma reevaluarii. În cazul învatamântului primar, calificativul este stabilit, prin consens, de catre cele doua cadre didactice.
(6) În cazul în care diferenţa dintre nota iniţială, acordată de cadrul didactic de la clasă şi nota acordată în urma reevaluării, este mai mică de un punct, contestaţia este respinsă şi nota acordată iniţial rămâne neschimbată. În cazul în care diferenţa dintre nota iniţială şi nota acordată în urma reevaluării este de cel puţin de un punct, contestaţia este acceptată.
(7) În cazul acceptării contestaţiei, directorul anulează nota obţinută în urma evaluării iniţiale. Directorul trece nota acordată în urma contestaţiei, autentifică schimbarea prin semnătură şi aplică ştampila unităţii de învăţământ.
(8) Calificativul sau notele obţinute în urma contestaţiei, rămân definitive.
(9) În situaţia în care în unitatea de învăţământ nu există alţi învăţători/institutori/profesori pentru învăţământul primar sau profesori de specialitate care să nu predea la clasa respectivă, pot fi desemnaţi, de către inspectoratul şcolar, cadre didactice din învăţământul primar sau profesori de specialitate din alte unităţi de învăţământ." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cui, poate directorului, asta in cazul in care tu ai 5 iar cineva care a scris ca si tine sau mai putin are 8. Dar e mai bine sa vorbesti frumos cu profesorul ca sa nu iti faci rau tie. La sfarsitul anului e posibil sa se razbune, sa iti scadă nota la purtare sau sa te lasd corigent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

orice o să faci e degeaba, nu faci decât să înrăutățești lucrurile și să atragi și antipatia acestuia. e doar o notă, te descurci happy

| GreenEvq a răspuns:

Da, se poate, insa ai mare, mare grija!
Poti sa le spui parintilor, care, eventual, vor vorbi cu dirigintele/diriginta ta. Mai apoi, el/ea va lua legatura cu profesorul respectiv, semnaland nedreptatea. Daca nici asa nu se ia vreo initiativa, iti poti ruga parintii sa se consulte cu directorul/directoarea scolii.
Totusi, nu as recomanda sa ajungi pana la director, deoarece iti vei castiga dreptatea (in sensul ca vei primi nota meritata). dar vei infuria profesorul.
Mai bine incearca sa lamuresti omeneste aceasta problema cu dascalul, e imposibil sa nu iti acorde punctaj pe ceea ce ai scris corect, mai ales daca ii arati negru pe alb.
Mult succes!

| WalterWhite explică (pentru GreenEvq):

Mda mare pacat ca profesorul e si dirigintele si cand ii arat primesc explicatii de genu : e bine cum ai facut dar eu vreau cealalta metoda sau nu am observat si primesc punctaj si ziua urmatoare ascultare pe nota.