| Marcel567 a întrebat:

Bună ziua am făcut o reclamație la isj pentru un liceu și s-a aflat ca copilul meu e cel care a făcut poate liceul sa ii aplice consecințe pentru aceasta reclamație?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa se faca cunoscut cine a facut reclamatia, ca aluia trebuie sa i se indrepte situatia odata ce i s-a facut o nedreptate.
Cu noua lege copii nu mai pot fii exmatriculati dar pot avea nota scazuta la purtare si pot ramane repetenti.

In orice caz, este datoaria parintilor sa-si educe copii si aici ati esuat, fiindca nu v-ati facut datoria sa va educati copilul si mai ales nu-l supravegheati tot timpul, asa cum trebuie.

Acum va trebuii sa-ti aplicati o pedeapsa severa, ca sa inteleaga ca ce a facut este foarte rau. Pedeapsa poate fi aplicata prin suspendarea si luarea unui obiect de care el este foarte legat, preumc:
_ sa-i luati telefonul pentru 1 luna
- sa-i luati accesul la computer sau internet
- sa nu-i mai dati voie sa iasa cu prietenii afara samd.

Din pacate, toata actiunea copilului se reflecta in parinti care nu l-au supravegheat. si educat.
Acum aveti responsabilitatea sa va educati copilul, sa-l invatati ce este bine si ce este rau, fiindca actiunile lui vor avea repercursiuni asupra lui.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca reclamatia este reala sau nu.
Daca este reala nu o sa-i faca nimic legal sau regulamentar, in schimb s-ar putea sa-l aiba in vizor si sa-l sanctioneze pentru orice mici incalcari ale regulamentului scolar.
Daca nu este reala va fi sanctionat disciplinar si la fel va fi in atentie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru un liceu. Ce înseamnă pentru? Ai reclamat liceul?
cel care a făcut. Cel care a făcut ce? S-a aflat. Cine a aflat?

| Marcel567 explică (pentru sadrian46):

Pai copilul meu nu știu ce la apucat și a trimis email la ipj și directorul liceului a aflat ca el e cel care a trimis acest email poate sa îi facă ceva îmi e frica sa nu fie dat afara

| sadrian46 a răspuns (pentru Marcel567):

Nu va fi dat afară. Doar că vor fi cu ochii pe el, și cum greșește, îi vor aplica regulamentul