| lonleyheart a întrebat:

Daca urmez o faculate autorizata si nu acredita diplomele imi vor fi recunoscute in strainatate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Autorizarea este numai prima etapa in functionarea unei facultati si da dreptul doar la organizarea admiterii si a cursurilor. Abia acreditarea da dreptul facultatii de a organiza examenele de licenta si a emite diplome. Asa fiind de la o facultate numai autorizata nu vei primi diploma. Citez din L.nr.1/2011:
"2. Acreditarea este procesul prin care unitatea/institutia de invatamant/organizatia interesata, pe baza evaluarii externe realizate in conditiile prezentei legi, dobandeste dreptul de organizare a admiterii, de desfasurare a procesului de invatamant, de organizare a examenelor de finalizare a studiilor si de a emite diplome si certificate recunoscute de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.
4.Autorizarea de functionare provizorie este procesul prin care unitatea/institutia de invatamant/organizatia interesata, pe baza evaluarii externe realizate, in conditiile prezentei legi, de catre agentiile de asigurare a calitatii autorizate sa functioneze pe teritoriul Romaniei, dobandeste calitatea de furnizor de educatie, prin hotarare a autoritatii administratiei publice locale competente, respectiv prin hotarare a Guvernului. Autorizarea de functionare provizorie confera dreptul de organizare a admiterii, precum si de organizare si desfasurare a procesului de invatamant. " Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Daca diplomele nu sunt acreditate nici in tara nu ar fi bune.