| SingleForOne a întrebat:

Dacă voi studia în străinătate, dar va trebui să și lucrez în același timp pentru a plăti diverse lucruri, îmi trebuie ambele vize, de student și de muncă, sau doar una dintre ele?

4 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Daca e vorba de un loc unde trebuie sa mergi cu viză mergi in primul rand pe viza de studii. Dupa aia depinde de țară ce restricții ai la muncă atunci când esti pe viza de studii: cate ore de munca pe luna și voie sa prestezi (clar nu norma întreaga), ce asigurare medicala trebuie să plătești etc.

| mihaela000ela a răspuns:

Orienteaza- te catre Universitatile in care taxa de școlarizare îți poate fi acoperită de către guvern sub forma unui împrumut part-time);
Si unde ai posibilitatea de a lucra part-time(Danemarca, Suedia etc) Aceste informații le poți găsi, de regulă, pe website-urile universităților.

| Gabryel85 a răspuns:

Pentru spațiul european nu ai nevoie de niciuna din vize.

| SingleForOne explică (pentru Gabryel85):

Am spus "străinătate", adică orice loc din lume. Lumea sau străinătatea nu înseamnă doar Europa.