| Adyy5 a întrebat:

Daca vreau sa merg la un liceu din alta localitate si trebuie sa fac naveta liceul respectiv deconteaza?
Naveta m-ar costa lunar 900 de lei,iar eu nu imi permit aceasta suma.
Rog seriozitate, multumesc.

12 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Din cate stiu, scoala iti poate deconta 16 bilete pe semestru si nimic in plus, indiferent de valoarea biletului.
Nu stiu cum se procedeaza cu abonamentele insa poti intreba la scoala pentru ca biletele (abonamentul cu cursele) care trebuie decontate a unei luni se accepta cred (cel putin asta imi impunea scoala mea) pana pe 5 a urmatoarei luni.
Insa cel mai bine este sa te lamuresti la secretariat sau cu dirigintele(diriginta) din primele zile.

| Adyy5 explică (pentru LPCTSTR):

Asta inseamna ca tot va trebui sa dau peste 2000 roni/semestru.
Cred ca mai bine renunt la liceul respectiv.
M-am interesat se curand si nu au internat, iar naveta ma costa destul de mult.
Din ce zici ceea ce deconteaza nu ar face o mare diferenta.
Multumesc. happy

| johnnny123 a răspuns:

900 de lei lunar? Pot să te întreb cu ce faci naveta și pe ce distanță, de costă 200 de euro/lună?

| Adyy5 explică (pentru johnnny123):

Din localitatea Brasov pana in Fagaras sunt 80-90 km.
Si un bilet dus-intors este 30 roni.
In wekeend stau acasa, deci nu 900, ci 650-700 roni lunar.

| johnnny123 a răspuns (pentru Adyy5):

Și compania de transport nu oferă varianta unui abonament? Greu de crezut, având în vedere că este o cursă în general de navetiști

| Ch0co a răspuns (pentru Adyy5):

De ce vrei sa te duci la un liceu din Fagaras? Si eu tot in Brasov stau si presupun ca stii ca avem destule licee, unele bune, unele nu prea.

| Adyy5 explică (pentru Ch0co):

Probleme de familie, e o situatie destul de complicata.

| Adyy5 explică (pentru Ch0co):

Tu la ce liceu esti?

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Deconteaza, dar nu toata suma.

| lolzdhan a răspuns:

In loc sa dai atat pe luna la naveta iti cauti pe acolo o chirie, te cuplezi cu cineva care cauta si in 2 persoane o garsoniera pana in 200 euro gasiti. E o problema serioasa incearca sa iti convingi parintii. E pierdere mare si de bani si de timp.

| Ionsiatat a răspuns:

Îți decontează liceul dar trebuie sa faci o cerere de decontare adica sa te duci la secretariat si sa le zici ca faci naveta si ca vreai sa iti deconteze ei