| Park1Suin a întrebat:

Daca vrei sa te inscrii la Facultatea de Relatii Internationale este neaparat nevoie sa ai BAC-ul la geografie?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E nevoie să ai bacul. Punct.

| Park1Suin explică (pentru mihai69):

Stiu foarte bine ca ai nevoie de BAC ca sa intri undeva, dar ma intereseaza daca la facultatea la care as vrea sa intru se impune un anumit examen de bac pe care in principiu elevul si-l alege.

| Eduard619 a răspuns:

Nu neaparat.

| Park1Suin explică (pentru Eduard619):

La matematica il poti avea? Adica, daca sunt la profil uman si aleg mate ma admite?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Park1Suin):

Nu ai cum sa dai bac-ul la matematica de la profil uman.

| BlankWhite a răspuns:

La Cluj criteriile de selecţie sunt mai jos, iar criteriile de selectie de la Bucuresti cred ca sunt la fel si probabil asa si la Iasi.
Scrisoare de motivație notată cu Admis/Respins. Rezultatul se comunică pe loc.
Pentru liniile de studiu germană și engleză, scrisoarea de motivație va fi în redactată și susținută oral în limba germană/engleză.
Media aritmetică cu patru zecimale a oricăror două probe scrise de la examenul de bacalaureat, la alegerea candidatului, cu pondere 100% în media finală.