| AnOnIm20202020 a întrebat:

Daca vreti funda nu este destul sa imi ziceti doar rezultatu, trebuie sa imi ziceti cum ati aflat. la o ferma sunt 892 de pasari.stiind ca nr gainilor este de 3 ori mai mare decat al ratelor, sa se afle cate gaini si cate pasari sunt.

Răspuns Câştigător
| lrls a răspuns:

Mi se pare ca intrebarea e gresita.Intrebarea era poate cate gaini si cate RATE sunt. faci cu segmente.
gaini---(3segmente)
rate-(1segment)
3segmente+1segment=4segmente=892pasari(nr. toatal.) 892:4=223(1 segment adica nr ratelor)
223 x 3=669(3 segmente adica numarul gainilor) sper ca te-am ajutat!

| AnOnIm20202020 explică (pentru lrls):

Da am gresit in legatura cu ratele

| AnOnIm20202020 explică (pentru lrls):

Si nu e bine, ca gainile e mai putin decat rate

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tinand seama ca problema e clasica, te pot intreba daca ai fost pe la scoala in ultimul an si in ce clasa?

| AnOnIm20202020 explică (pentru neutrino):

Am trecut acum in clasa 5-a la o scoala de arte plastice n. tonita liceul si scola gimnaziala cu clasele 5-12

| AnOnIm20202020 explică (pentru neutrino):

Dar atunci cand invatatoarea a predat la tabla timp de o saptamana genu asta de probleme, eu am lipsit ca am fost racita. dar am luat de la o colega ce a fost scris pe tabla dar nu prea am inteles pentru ca nu mi-a explicat nimeni.

| neutrino a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Pune mana pe carte pana nu va fi tarziu.

| AnOnIm20202020 explică (pentru neutrino):

Oricum,stiam eu ce stiam dar nu eram sigura

| FllorinaFlory a răspuns:

Deci consideram urmatoarele notatii:
g-nr gainilor
r-nr ratelor
g+r=892
dar g=3*r
deci 3*r+r=892
rezulta 4*r=892
in colcluzie r=223 rate
g=3*r=3*223=669
Pentru verificare, g+r=892
deci 223+669=892