| 1q2w3e4r5t6y7u a întrebat:

am si eu nevoie de o compunere cu conjunctii coordonatoare si subordonatoare! Imi puteti da voi una? Va rog mult.DAU FUNDA 100%!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să o redactezi singur, nu-ți va fi greu dacă îți spun care sunt conjuncțiile coordonatoare și subordonatoare.
Ți le înșir aici, tu trebuie doar să le introduci în fraze.
Conjuncțiile coordonatoare sunt: nici, și, dar, iar, însă, ci, deci, așadar, sau, ori, fie, în concluzie

Conjuncții subordonatoare: că, să, dacă, de, ca să, fiindcă, încât etc

3 răspunsuri:
| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

O compunere cu ele? Cred ca ai gresit.

| Crisss22 a răspuns (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Nu a gresit, dar poate sa se gandeasca si ea singura.

| Crisss22 a răspuns (pentru Crisss22):

El*