| bernarddima a întrebat:

Dati-mi si mie exemple de formule reverentioase.

Răspuns Câştigător
| Florentina_7104 a răspuns:

Maiestatea sa pentru suverani, monarhi;
* Altetea sa pentru familiilor domnitoare;
* Preafericirea sa pentru patriarhii ortodocsi;
* Preasfintia sa pentru demnitarii Bisericii ortodoxe;
* Sfintia sa pentrupreoti;
* Sanctitatea sa pentru papa;
* Emineta sa pentru demnitarii Bisericii catolice;
* Excelenta sa pentru înaltii functionari.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Formulele reverentioase exprima cel mai înalt grad de respect:
• Maiestatea sa/Inaltimea sa (pentru suverani, monarhi); • Altetea sa (pentru familiilor domnitoare); • Preafericirea sa (pentru patriarhii ortodocsi); • Preasfintia sa (pentru demnitarii Bisericii ortodoxe); • Sfintia sa (pentru preoti); • Sanctitatea sa (pentru papa); • Emineta sa (pentru demnitarii Bisericii catolice); • Excelenta sa (pentru înaltii functionari, de ex. pentru ambasadori).
Formele reverentioase de adresare sunt alcatuite dintr-un substantiv scris cu litera mare si un alt cuvânt, scris cu litera mica.

| piciuxx a răspuns:

Formulele reverentioase se refera la politete. Ar suna ceva gen: 'imi permiti sa', 'stimate...x', 'imi pare foarte rau pentru...', 'condoleantele mele' 'va rog frumos;

| LifeIsColour a răspuns:

Majestatea sa pentru suverani, monarhi;
* Altetea sa pentru familiile domnitoare;
* Preafericirea sa pentru patriarhii ortodocsi;
* Preasfintia sa pentru demnitarii Bisericii ortodoxe;
* Sfintia sa pentru preoti;
* Sanctitatea sa pentru papa;
* Eminenta sa pentru demnitarii Bisericii catolice;
* Excelenta sa pentru înaltii functionari.