| Mocanu_Andrei_1975 a întrebat:

Dau funda! ajutati-ma v a rog! am probleme cu exercitiile cu radicali Nu inteleg ce trebuie facut atunci cand inaintea radicalului este o cifra.De exemplu:2radical din 80 : Radical din 5! ajutati-ma e urgent va rog

Răspuns Câştigător
| LarissaMouse a răspuns:

Buna! Depinde ce nu intelegi.
Uite cum am invatat eu. Sa luam un exemplu: 3radical din 2
Poti sa iti imaginezi ca radical din 2=x.Astfel,inloc de 3 radical din 2 vei avea 3x(doar imagineaza-ti!). Astfel, cand aduni radicalii trebuie sa fie aceeasti.Adica:
2radical din7+3radical din3+radical din 7 +7radical din3
radical din 7=x
radical din 3=y
Astfel:2x+3y+x+7y=3x+10y.Adica 3radical din 7+7radical din 3.

Daca nu stii cum sa introduci numarul din fata radicalului sub el:
Exemplu:4radical din 5
Cum il introduci? Simplu:
ridici numarul din fata radicalului la patrat, apoi il inmultesti cu numarul din radical.Adica: 4la2*5=16*5=80
Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În cazul lui 2 radical din 80 se cheamă că trebuie să înmulţeşi pe 2 cu radical din 80.
Asta va însemna că trebuie să extragi radical din 80 ( adică să scoţi rădăcina pătrată).
Dar, oare, acest 80 nu pote fi scris şi sub forma unor pătrate?
Ba da! 80 = 16 x5.
16 = 4 x 4. Dacă am scos radical din 16 ( adică 4 ), pe acest 4 îl punem în faţa radicalului iar sub radical a mai rămas numai 5.
Deci, ceea ce iniţial era 2 radical din 80 a devenit acum 2 x 4 radical din 5. Adică 8 radical din 5.
5 este mai mare decît 4(adică2 x 2 ).
Făcînd calculul, efectiv, soluţia va fi 8 x 2, ...( adică ceva un pic mai mult decît 2).
Cam asta e!

| MarvelStars28 a răspuns:

OK, te ajut cu placere.

Deci daca ai 2radical din 5, pentru a baga 2 sub radical si pentru a avea doar un singur radical, trebuie sa ridici 2 la patrat, deci 4, si sa il inmultesti cu 5. Deci va da radical din 2 la a 2-a x 5, deci radical din 20.

radical din 20 : radical din 5 = radical din 20:5 = radical din 4 = 2.

Sper ca te-am ajutat, funda? :*

| up2 a răspuns:

Nr din fata radicalului se inmulteste cu radicalu...scoti de sub radical si inmultestiwinking