| Sports a întrebat:

Dau fundita:
Urmatoarea problema sa rezolva asa..nu?

Un dreptunghi are Lungimea 9 cm si latimea egala cu 5pe3 din Lungime. latimea dreptunghiului este de...cm.

fac asa:
L=9 cm
l=5pe3 din L

5pe3 ori 9= impart pe 9 la 3 si vine 3 iar apoi imultesc 5 ori 3 si vine 15 cm.
Acesta ese raspunsul nu?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e corect!
Lățimea nu poate fi 5 pe 3 din lungime.
5 pe 3 din lungime înseamnă lungimea înmulțită cu 1, 66.
Ori, de cînd e lumea și pămîntul și de cînd s-a inventat această materie numită geometrie, lățimea unui dreptunghi nu poate fi mai mare decît lungimea.
Opriți-vă, că iau foc calculatoarele de prostiile pe care le „debutați"!

| Anna9 a răspuns:

Da, desi lungimea ar trebui sa fie mai mare decat latimea. oricum raspunsul e corect

| abilaura a răspuns:

Da... acesta este raspunsul corect

| MokutonTequila a răspuns:

Nu e asta raspunsul
nu imparti pe 9 la 3 ci il inmultesti pe 9 cu 3 si apoi imparti 5
daca nu ai inteles verifica cu proprietatea fundamentala a proportiilor

| seriosu a răspuns:

Da