| Mișika a întrebat:

De ce Alfabetul este prezentat in ordinea in care il vedem astazi si nu altfel? De ce incepe cu A si nu cu E?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Iti spun ce mi-a spus tata mereu cand am intrebat genul asta de lucruri :de ce asa si nu invers?

---Si daca era invers intrebai ca de ce nu asa? laughing) nu?

| Mișika explică (pentru Lizzu):

Dupa mine, nu conteaza cum este, important este sa stii de ce este asa, asa si aici, daca exista un motiv, bun cei care il stiu, sunt rugati sa il prezinte, atata tot, daca nu este, si asa este bine, mai aflam ceva nou, intrebarile nu ar trebui sa se termine!

| Lizzu a răspuns (pentru Mișika):

Asa e happy

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Puneai aceeasi intrebare si daca incepea cu E si nu cu A.

| Mișika explică (pentru suntserios):

Doar daca nu era un motiv, personal cred ca este de aceea am intrebat.

| Mișika explică (pentru suntserios):

Da, sunt de acord ca puneam aceeasi intrebare si in cazul precizat de tine, spune-mi ce ar putea fi rau in asta, din moment ce nu am o explicatie?

| Mișika explică (pentru PedoBarbie):

Nu am gasit o explicatie relevanta in link-ul atasat de tine, am fost cat se poate de atent, daca ai gasit tu ceva, te rog arata exact argumentul de care am nevoie.

| Exilee a răspuns:

Nu stiu.

| Mișika explică (pentru Exilee):

Bun, mersi, apreciez asta, personal ai vreo explicatie pentru asta?, te-ai gandit la ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa a fost conceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vine de la numarul de cuvinte care au literele la inceput. Adica de la litera care sta la inceputul celor mai multe cuvinte pana la cea care sta la inceputul celor mai putine cuvinte. Nu e logic? Sper c-ai inteles ce-am vrut sa spun.

| Foxyyyy a răspuns:

Pana in prezent n-a gasit nimeni explicatia pentru asta. Ordinea lui ramane un mister.

| gogυ a răspuns:

Ca sa nu intrebe prostii de ce incepe cu E.

| Essencest11 a răspuns:

Intr-adevar e ciudat...nu am o explicatie straight face

| Exilee a răspuns (pentru Essencest11):

Cat ti-a iesit media si ce premiu ai luat, de curiozitate numai. big grin

| xoxolove96 a răspuns:

Sti, unele lucruri trebuie sa ramana un mister laughing

| CIIPRIANNn a răspuns:

Inainte alfabetul nu era asa : unele litere nu existau pe atunci. Cei care au fost inaintea noastra au schimbat alfabetul ca sa inceapa cu A
La fel a fost cu calendarul : Inainte, nu Ianuarie era prima luna.

| RockLife99 a răspuns:

Asa a vrut cel care a facut alfabetul, dar foarte interesanta intrebarea happy