| SaveTheNature a întrebat:

De ce anul 1 incepe odata cu nasterea lui Isus? ce spune stiinta?

4 răspunsuri:
| Hassel a răspuns:

Numerotarea anilor nu are treabă cu ştiinţa...din câte ştiu, numerotarea începând de la anul naşterii Mântuitorului a fost concepută de Dionisie cel mic.Istoria, nu stiinţa are treabă neaparat cu numerotarea anilor, şi nu cred că ai vrea să fie numerotaţi anii de la Big-Bang
În trecut, s-au folosit şi alte numerotări.De exemplu, Ştefan cel Mare utiliza Hornograful din Biblie, calculând anii de la Facerea Lumii din Biblie(de asta găseşti numere ciudate, dacă citeşti documente şi inscripţii din timpul domniei lui).În timpul revoluţiei franceze anii se numerotau începând cu proclamarea republicii(astfel, 1802 era considerat anul 10). Sper că ţi-am fost de foloswinking

| Bezea a răspuns:

Pentru ca lumea inca nu a realizat ca de fapt eu (din viitor) am mers in trecut si am schimbat viitorul creând astfel un paradox temporal si anuland timpul de unde am plecat in trecut ceea ce inseamna ca astfel am schimbat modul de derulare a timpului si nu am mai reusit sa merg in trecut, anuland astfel posibilitatea mea de a merge in trecut.

| Goguletzu a răspuns:

Presupun ca doar de atunci au inceput sa se numere anii, probabil inainte nu tineau cont de astabig grin

| vreau1alint a răspuns:

Stiinta nu spune nimic. Numerotarea anilor(in ordine crescatoare) incepe odata cu nasterea lui Iisus (asa se scrie) deoarece un calugar a creat primul calendar crestin si a ales ca primul an sa fie cel mai important pentru aceasta religie. Iar numerotarea in ordine descrescatoare reprezinta cat au asteptat nasterea Mantuitorului.