| SaveTheNature a întrebat:

De ce anul 1 incepe odata cu nasterea lui Isus? exista alt5 raspuns decat Isus Hristos?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Aceasta numerotare a anilor este o reminescenta a vremurilor in care religia domina lumea. Iar stabilirea calendarului dupa nasterea lui isus e o aberatie. In primul rand acest isus nu se stie daca a existat. Chiar daca a existat, nu stim ca s-a nascut in acel an (el nu figureaza niciunde in istorie). Si chiar daca a existat a fost un simplu muritor. Aia cu fiul lui dumnezero sa le-o spuneti babelor, manelistilor sau analfabetilor ca astia sunt crestini rau si va cred.

13 răspunsuri:
| βėan a răspuns:

Pe vremuri erau mai multe tipuri de numerotare al anilor.Dar acesta cu inainte de Hristos si dupa Hristos este datorita calendarului gregorian de pe care ne ghidam si astazi.El a fost prima oara folosit in 1582.

| SaveTheNature explică (pentru βėan):

Atunci de ce dupa calendarul gregorian, care e dominant pe planeta-de De incepe odata cu nasterea lui ISUS? a fost o coincidenta?

| βėan a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu.Cel care a facut calendarul a vrut el ca primul an sa fie cel al nasterii lui Iisus.

| SaveTheNature explică (pentru βėan):

Si de ce l-a ales pe Isus si nu pe altcineva?

| βėan a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Calendarul gregorian este varianta de calendar cea mai răspândit folosită. O modificare a calendarului iulian a fost pentru prima oară propusă de doctorul napolitan Aloysius Lilius și a fost decretată de Papa Grigore al XIII-lea (numele căruia l-a primit calendarul) pe 24 februarie 1582.
Introducerea calendarului gregorian a fost necesară deoarece, în cazul calendarului iulian, anul mediu era ceva mai lung decât anul astronomic, făcând ca echinocțiul de primăvară să se mute ușor înapoi în anul calendaristic."-Sursa Wikipedia.Aici ai si motivul intemeiat.El l-a ales pe Iisus deoarece era Papa.D'oh.

| CrimiNNaLBoy a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pentru ca Isus este fiul celui care a creat Pamantul si fiindca este Mantuitorul nostru...

| SaveTheNature explică (pentru CrimiNNaLBoy):

Si cei care nu cred in Dumnezeu si in Isus ce spun?

| CrimiNNaLBoy a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu prea au ce sa spuna... si nu e ceva ce iar nemultumi fiindca anul incepe de la 1 cand s-a nascut Dumnezeu, ei se uita pe calendar in ce an sunt atat tot

| SaveTheNature explică (pentru βėan):

Papa de la Roma poate schimba felul in care se numara anii? Cum de au acceptat in acele timpuri conducatorii tarilor ca lumea si numaratoarea anilor sa se raporteze la Isus si nu la un imparat. Poate schimba si acum Papa de la Roma "numaratoarea"? Dar cartile de ce se raporteaza "inainte de Hristos/dupa Hristos?

| n0matterman a răspuns (pentru CrimiNNaLBoy):

Doare sa fi asa prost criminal?
In primul rand,pentru o lunga perioada de timp,fiecare popor/religie etc. aveau diferite calendare sau metode de a masura timpul (cam aceiasi treaba cu masuratul, timpul si alte metode generale ce aveau nevoie de puncte comune pentru o mai buna intelegere intre natiuni).La fel ca si sistemele internationale (de masurare de exemplu), calendarul "dupa Iisus" a fost adoptat recent in marea parte a globului(banuiesc pentru ca are un format simplu).E logic ca acum 2000 de ani oamenii nu spuneau ca sunt in anul 0, din moment ce un CALENDAR este un CALENDAR iar masurarea timpului este doar o notiune.

| Rapplex a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai habar cata putere avea Papa pe atunci? Acum nu o mai poate schimba deoarece nu mai are aceeasi putere.Pe vremurile alea, Biserica Catolica lua toate deciziile importante, stia si stie(detine) secrete care pot schimba lumea.Ce a mai favorizat puterea Bisericii, este faptul ca pe atunci liderii tarilor erau foarte credinciosi, ascultand fiecare comanda a Bisericii.Sa nu uitam zecile de mii de oameni ucisi din cauza cruciatilor, trimisi de Papa.Area 51 e copil mic pe langa arhivele de le Vatican.O coincidenta ciudata e aceea ca nu de mult Biserica Catolica a spus ca exista extraterestrii.

| RazzyFUnik a răspuns:

Pentru ca atunci s-a nascut Iisus
de atunci a inceput istoria credintei
alta variante putin posibil sa fi influentat la aceasta decizie

| RazzyFUnik a răspuns:

Inainte de nastere nu a existat un asemenea moment important care sa creeze un start al timpului cronometrat si nici multe dovezi palpabile... multe sunt aprecieri de perioade