| Morrigan a întrebat:

Cum e masura timpul inainte de "nasterea lui isus"? vreau sa spun ce an corespundea cu anul nasterii lui isus, ca doar nu mergeau "innapoi" cu timpul si nu prea vad cum puteau sa afle cand va fi data exacta

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus din Nazaret sau Iisus (în aramaică ישוע, Ieșu, în ebraică יֵשׁוּעַ‎, Ieșua arhaic Iehoșua, grecizat Ἰησοῦς, Iesous, latinizat Iesus; n. ca. 4 î.e.n.,[1] probabil Nazaret — d. 30 e.n.[1], Ierusalim)

| Anonymus314 a răspuns:

Inainte de nasterea Mantuitorului Iisus Hristos, timpul era masurat in Ab Urbe Condita:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ab_Urbe_condita

De asemenea mai exista calendare, acesta care ti l-am spus este Calendarul Iulian, mai este Gregorian si cel Islamic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

tongue Stiu ce vrei sa zici. De pilda a mai existat anul 2012, chiar si 3566 inainte de nasterea lui Hristos dar nu se mai cunoaste exact cati ani sunt. Conceptia moderna considera ca sunt doua posibilitati> fie ca este vorba de peste 5500 de ani inaintea nasterii lui Hristos, fie valoare stiintifica actuala de cateva milioane de ani. Cauta in continuare Adevarul si il vei gasi!