| pepenerosu a întrebat:

De ce au existat razboaie?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Si animalele lupta pentru resurse (teritoriu, extindere, mancare, dominare ), iar oamenii au facut totul la alt nivel decat animalele. Comunicarea, dezvoltarea, procurarea si pastrarea hranei totul e facut de oameni la alt nivel desi natura ne-a lasat pe toti cu nevoi primare similare. Faptul ca cel mai puternic supravietuieste, selectia naturala, sunt filtre care ajuta pe ansamblu cursul vietii pe Pamant. Mergand pana la detalii insa, razboaie au existat si din cauza unor diferente de opinie (mergand pana la religie, obiceiuri, cultura ) si a lipsei de intelegere fata de aceste diferente.

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Din rautatea oamenilor si din lacomie.

kratos
| kratos a răspuns:

Pentru extindere, pentru ca altfel stateam unul in capul altuia si pentru averi.

| alexdop21 a răspuns:

De ce? Pentru nevoia de putere si de a demostra ce poate fiecare stat, daca te gandesti nitel fiecare a vrut sa cucereasca ceva, si normal ca altcineva s-a impotrivit, si uite asa au pornit razboaiele!

Dar mai nou se lupta pentru resurse, ma refer la petrol si la gaz, pentru ca americani au spus ca invadeaza iraq-ul pentru a stopa terorismul si pentru siguranta populatiei, dar in urma armatei si unde au cucerit teritorii s-au construit puturi de foraj al unor companii multinationale conduse bineinteles de americani, asa ca razboaie or sa tot fie si sunt aproape inevitabile

| maryana5 a răspuns:

Cum altfel sa existe mai multe tari? trebuia intr-un fel sa se imparta pamantul intre ele thinking
asa au considerat atunci conducatorii... dar era mult mai bine cu pacea straight facewinking
xoxo, mary peace sign

| Haydee a răspuns:

Pentru ca oamenii au pareri diferite si unii dintre ei sunt mai impulsivi si, alaturi de cei batausi au inceput razboaiele.
Eu una nu sunt de acord cu razboiele deoarece, noi suntem oameni si avem minte! pentru a discuta civilizat, si nu suntem animalebig grin
Daca toti oamenii ar avea pacea in suflet, si daca ar avea putina civilizatie, omenie, bun simt, acum am fi fost in paradis, pe pamant, nu in criza si razboaiesad

| monyk a răspuns:

Buna, razboaie au existat de cand e lumea si cred ca vor mai fi multe, asta din cauza ca oamenii sunt rai, doresc averi, putere, mereu se vor razboi din rautate, lacomia si multe altele... oricum e pacat ca oamenii trebuie sa se razboiasca intre ei, ca in fond toti suntem oameni si nu ar trebui sa fim asa...

| shishilik a răspuns:

Asa e firea oamenilor, sa se lupte pentru nimic. Sa demonstreze ce putere au asupra altor oameni, asupra pamanturilor si altor nimicuri.

| TeoIonela a răspuns:

Ca sa se bata prostii intre eilaughing

| zemantex a răspuns:

Pt ca unii vor sa-i domine pe altii. asta ar fi raspunsul general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce, s-au terminat cumva? hai sa jubilam!

| damav a răspuns:

Pentru ca intotdeauna au existat conflicte de interese care din pacate se accentueaza pe zi ce trece

| freddie a răspuns:

Pentru dominare, superioritate, uneori chiar existenta.