| SacuiuRobert926 a întrebat:

De ce cand sunt la facultate la ore sunt obosit, nu retin nimic, de parca este greu (de parca sunt la ore in clasa a 5-a de mic). Cand sunt acasa pare altceva, pare chiar usor, ATENTIE! uitandu-ma la acelasi material?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Culca-te devreme noaptea, la 9.30 -10 cel mai tarziu si dormi 8-9 ore, ca creierul tau sa se odihneasca si sa se regenereze, asimiland cu usurinta cunostinte noi, crescand totodata si puterea de concentrare.

| SacuiuRobert926 explică (pentru Violleta2022):

Te cred, nu prea mi se pare in regula, daca nu ai timp, tot devreme sa ma culc. Daca vreau sa invat, invat dar nu se poate sa nu ai nici o metoda, colegii nu stiu decat cafea si eu nu beau

| Violleta2022 a răspuns (pentru SacuiuRobert926):

Poti sa inveti dimnineata devreme, fiindca ai creierul odihnit si asimilezi de 10 ori mai usor si mai rapid.
Scoala-te la 5-6 dimineata si invata!

| dullcat a răspuns:

Probabil vibe-ul,, Uhh, nu am chef sa stau 2 ore lipit de scaun sa ascult un prof plictisitor'' este contagios pentru cei din sala de curs, la fel ca rasul.laughing Lasand gluma deoparte, chiar conteaza enorm maniera in care se prezinta cursul si implicit interesul tau pentru el, care poate fi in stransa legatura cu predarea sau nu.Cred ca toti care am facut o facultate am avut parte de experiente similare, macar o data.
Eu aveam un prof in anul III care de la bun inceput si-a cerut scuze pentru vocea lui si tonul monoton, apoi a inceput sa rada zicand ca da, e drept ca studentii isi pierd repede atentia dar ne roaga sa facem un efort, fiindca si el va face tot posibilul incercand sa alterneze informatiile ca sa fie fun.Macar atat daca vocea nu o putea schimba.laughing Era dintre cei tineri, mai facea si glume, prin urmare totul a decurs foarte ok.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Pentru ca asta presupune. Oboseala si depresie mascata, uneori combinata cu furie si nevoia de a chiuli cand nu mai poti mental, simti ca te sufoci iar capul parca-ti e strivit de un tavalug si cauti evadarea indiferent de urmari. Apetit scazut sau crescut, nevoia de a dormi...