| Julyett a întrebat:

De ce cantitatea de caldura solara scade odata cu altitudinea?

4 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Pentru ca sus la munte aerul este mai rarefiat. Incalzirea globului se face in felul urmator: lumina solara incalzeste scoarta terestra iar apoi caldura se degaja in atmosfera. Aerul de la munte, fiind mai rarefiat se incalzeste mai greu, pe cand cel de la campie, fiind mai dens, se incalzeste mai repede.

| Mihaitzz a răspuns:

Deoarece, razele soarelui se indreapta spre pamant, care emana caldura in continuare, in sens invers.

Gandeste-te cand arzi o bucata de foaie cu lupa. Hartia este solul, lupa soarele. De simtit, simti doar foaia ca s-a incalzit, nu si "aerul" dintre cele 2 puncte de referinta.

| DarknessGirl a răspuns:

Din cauza ex. in spatiu daca nu stiai este peste -60 grade.