| RAY a întrebat:

De ce cateodata se scrie cu doi de i cateodata nu? ma refer la plural copii / daca scriu femeii e incorect de ce?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Nu, il limba romana nu exista niciun cuvant cu patru de i.
Esti baiat mare. Ar fi trebuit sa stii pana la varsta asta cum e treaba cu pluralul.

Citeste urmatoarele doua propozitii (cu voce tare):
Acest parfum este pentru FEMEI.
Cartea este a FEMEII.

Sesizezi diferenta intre un cuvant la plural si un cuvant articulat?

Un alt exemplu (tot de citit cu voce tare):
Suntem NEBUNI amandoi.
Cand suntem mici facem NEBUNII.

26 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Treaba e ca 'copii" se scrie cel putin cu 2 de 'I". La datv se scrie cu 2'i'. Adica exemplific: 'am doi copii.
Cand este substantiv se scrie cu 3 de 'i'.
De exemlu: 'Copiii mei sunt cuminti!".
Daca ne referim la un fel de omonim, 'copii', cu accent aigu pe 'o', nu am caracterele astea, mi-e lene sa setez), atunci pluralul este 'copiile'.
Omonim devine doar cand se scrie 'copii'. Aici nu poti afla doar din context la ce se refera cuvantul.
Am doua copii de facut! Aici nu se mai intelege decat din accent!
Poti avea doua copii la copiator (xerox), sau doi copii cu nevasta sau amanta.Sau daca esti fata oricum nu conteaza!

| oprescudorin11 a răspuns:

Am uitat sa zic ca "copi' nu are nici o semnificatie in limba romana.
Daca e 'copil' se foloseste la plural copii (nearticulat), copiii(articulat)
Daca e copie se foloseste 'copii' nearticulat, plural, copiile articulat, plural.
Nu e cazul acum sa dau experimente arheologice lingvistice, cum incearca unii in domeniul religiei sa banalizeze Scriptura.
In privinta femeie -femei(singular -plural) se observa ca femeie se termina in 'e' deci pluralul se va termina conform regulii generale, neaplicabile insa la cuvinte neregulate, ca in orice limba, prin macar pastrarea acelui 'i'adica :Femeie, femei.
Daca folosesti dativul, adica de ex.: dau unei femei, sau mai pe scurt "dau femeii', atunci se pierde 'e'-ul, si mai apare un 'i' suplimentar.
Nu ma pune sa gasesc acum logica, nici macar nu am salariu de academician.
Mai precis, o limba, oricare ar fi ea, are niste reguli, deseori cutume, care tin de alte ratiuni pe care le-am gandi noi. Ca si religia, ramane adevarata, in ciuda aparentei ilogice.
O limba o inveti usor, daca e limba materna, o poti asimila usor daca o practici timp indelungat. Este oricum o chestiune de continuitate, amprenta unei limbi este ca si a unui deget sau unui finger.
In vorbire simti cine este englez sau nu, cine e american sau nu.Cine citeste fara sa inteleaga! Nu asa?
Deci daca scrii (scrii nu exista in limba romana),'Ii dau unei femei un dar' este corect!
Daca scrii "ii dau femeii un dar ' iar este corect!
Capisci?

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Voi citi zilele aste o carte despre ortografia limbii romane

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Citeste orice carte, practica te invata mai rapid decat sa intri in detalii prea tehnice. te poate inhiba.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din cauza radacinii.
Daca luam cuvantul "copil", radacina este "copi". Daca vrem sa il punem la plural, va avea inca un "i", caci asta este desinenta de plural, deci va deveni "copii". Daca vrem sa il articulam, mai trebuie sa ii punem un "i" pentru articolul hotarat masculin ("copii" este substantiv masculin), deci "copiii".
La "femeie", radacina este "fem". Pentru plural deci trebuie sa adaugi un "i". Pentru ca "femi" suna ciudat, va trebui sa iei "e"-ul inapoi, deci, "femei". Ca sa adaugi articolul hotarat aici, va trebui sa pui "le", pentru ca acesta este articolul hotarat pentru substantivele feminie la plural, in cazul nomniativ deci "femeile".
Important este sa stii radacina si sa inveti terminatiile si articolele hotarate si nehotarate pentru toate cazurile.
Ca sa afli radacina incearca sa faci derivate in minte. Partea care nu se schimba niciodata este radacina. Asa ca de regula, daca vrei sa afli radacina cel mai usor este sa cauti derivate. Vor exista exceptii, evident, iar "copil" este una dintre ele, caci in orice derivat vei avea "l" desi nu face parte din radacina, asa ca va trebui sa il inveti ca atare, precum restul exceptiilor. Dar la "femeie" ai "feminin", "femeiesc", "efeminat" etc. Orice prefix sau sufix i-ai pune, acel "fem" ramane la fel.

| Anonimuserr a răspuns:

Te va lămuri un user carolav de ce.

| raluk27 a răspuns:

Scrii cu doi de i, cand articulezi cuvantul.

Doua femei merg pe strada.
I-am dat femeii o floare.

Niste copii se joaca.
Copiii canta la serbare.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru raluk27):

Al doilea copiii e articulat si cu canta si cu serbare si de aia are trei de i?

| RAY explică (pentru raluk27):

Trei de i?

| raluk27 a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Nu, e articulat cu articolul hotarat enclitic "-i"(se alipeste la sfarsitul cuvantului, aratand in mod precis obiectul denumit).

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Da, trei de i.

| RAY explică (pentru raluk27):

Exista un cuvant cu patru de i? acuma trebuie sa vad de articolu ala sa inteleg logica, banuiesc ca exista o logica

| RAY explică (pentru raluk27):

Pai cu pluralu stiu cum sta treaba, da nu vezi ca nu mereu se scrie cu doi de i la plural, cateodata si cu 3 de i, las ca mai sunt ca mine

http://www.ziare.com/......za-1244035

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Spune-mi un cuvant la plural, nearticulat, care sa fie scris cu trei de i.

| RAY explică (pentru raluk27):

Eu nu sunt cu de astea lipling, tu stii de astea

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Bun, dar ce anume nu intelegi?
1.la genul masculin, substantivele şi adjectivele care au penultima literă -i, cum sunt:, macaragiu, copil, fiu, zglobiu, argintiu etc. se scriu, atunci când sunt la plural, cu doi -i: macaragii, copii, fii, zglobii, argintii;
2.tot aceste cuvinte, atunci când sunt articulate cu articol hotărât (cel care e aşezat la sfârşitul cuvântului), se scriu cu trei -i: macaragiii, copiii, fiii, zglobiii (copii), argintiii (brazi);

| RAY explică (pentru raluk27):

Daca eu spun hotarat femeii e ok?

| alexandru0sorin a răspuns (pentru raluk27):

? man ai zis ca daca e articulat se scrie cu 2 de i? e greaseala de scriere?

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Hai ca o dai un bascalie si nu ma amuza deloc

| RAY explică (pentru raluk27):

Savurez mereu ceea ce imi scrii

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Ne e!

| RAY explică (pentru raluk27):

Un alt exemplu (tot de citit cu voce tare):
Suntem NEBUNI amandoi.

ce romantic, ai funda

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Nu, il limba romana nu exista niciun cuvant cu patru de i.
Esti baiat mare. Ar fi trebuit sa stii pana la varsta asta cum e treaba cu pluralul.

Citeste urmatoarele doua propozitii (cu voce tare):
Acest parfum este pentru FEMEI.
Cartea este a FEMEII.

Sesizezi diferenta intre un cuvant la plural si un cuvant articulat?

Un alt exemplu (tot de citit cu voce tare):
Suntem NEBUNI amandoi.
Cand suntem mici facem NEBUNII.

| Alexs_Alexs_1999 a răspuns:

Uite voi fi scurt si la obiect e ceva de gen:
Nu ma pun cu toti copii de 11-12 ani.
I-am facut un dar femeii.
Sper ca te-am lamurit cat de cat nu am avut timp pentru un raspuns explici si foarte lung...

| AFR81 a răspuns (pentru Alexs_Alexs_1999):

Pai si explicatia care e? Poate nu inteleg eu. Prima propozitie e incorecta, a doua e corecta. Ce ai vrut sa demonstrezi?laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Alexs_Alexs_1999):

Da, un exemplu simplu si clar de schimbare a sensului sau creare de ambiguitati.Caci in graba, mai poti manca o litera.

| Alexs_Alexs_1999 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Am observat - copiii*