| 12345600 a întrebat:

De ce cei care produc semințe pun sare pe coaja lor? Adică, decât coaja are gust și sămânța nu. De ce nu pune sare pe sămânță și pune pe coajă?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pun sare cei care le vand, nu cei care le produc. Vezi ca sunt si seminte fara coaja, numai miezul dat cu sare. Greu de decorticat, asa-i?

| johnnny123 a răspuns:

Tu cred că ești o stea în devenire pe TPU... Vrei să intri în galeria marilor gânditori care s-au perindat pe aici.

Păi dacă vând semințe ÎN COAJĂ cum ai vrea să pună sarea pe miez?

| IdkMaName a răspuns:

Pentru că este mai ușor așa, nu pot desface fiecare sămânță să pună sare așa ca pun sare pe coji, iar cand le spargi în gură să simți gustul de sare. Există și semințe cu sare fără coajă.