| Morar_George_2002 a întrebat:

De ce colosseumul mai este numit si Amfiteatrul flavian? La ce folosea un velarium in colloseum? cu ce scop a fost construit acest monument?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Constructia lui a inceput in timpul lui Vespasian, care a fost primul imparat din dinastia Flaviana. De aici numele.

Velarium-ul era o copertina de panza, care folosea la acoperirea zonei spectatorilor. Exista si in zilele noastre, la mai toate terasele! happy

Politica sociala din Imperiul Roman eraq bazata pe principiul "panem et circenses" (paine si circ). Pentru "circ' (activitati distractive) era necesar un loc. Populatia Romei crestea, vechile amfiteatre era insuficiente, asa ca s-a construit Colosseumul, loc destinat in principal activitatii distractive favorite a romanilor: luptele de gladiatori.

| Morar_George_2002 explică (pentru JackR):

Imi poti spune si din ce era alcatuita podeaua coloseumului, cu ce era acoperita si ce exista sub podea si la ce servea
TE ROG

1 răspuns: