| AnastasiaIacov a întrebat:

De ce credeti ca aleg unii oameni cu o situatie financiara foarte buna sa isi trimita copiii la studii in strainatate de la varste fragede si nu ii tin in tara chiar daca le pot oferii un trai foarte bun?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tocma de aia pentru ca facultatile din strainatate sunt mult mai bine privite si au sansa la un viitor mai bun.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca mediul te formeaza mai mult decat ce faci la scoala. Tu ai vrea sa stea copilul tau printre habotnici retrograzi care se bucura de necazurile altora si pentru care emblema de pe haina sau telefonul din buzunar e mai important ca omul, sau printre unii un pic mai cu picioarele pe pamint? P.S. La fel e si cu scolile private vs de stat in Romania. Un simplu indicator e ca la private fac religia maxim 1/3 din clasa, iar la asta de stat vezi 1-2 copii care sa NU faca.

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai fost tu la scolile private sa vezi ce copii needucati sunt? Sau consideri ca sunt inteligenti si bine crescuti? Sunt cu nasul pe sus si se cred superiori altora.

Fiecare vede ce vrea. Tu vezi in romani doar prosti, habotnici retrograzi, in timp ce tu esti superior tuturor. Fiecare se vede asa pe sine? Foarte rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

A fost fiica-mea la privat la gradinita si m-am mai intilnit cu parintii/fostii ei colegi intre timp, majoritatea lor fiind la o scoala privata, colegi in continuare. Oamenii sunt ok, arhitecti, dezvoltatori imobiliari care au muncit de au rupt ca sa intre pe felia asta, doctori, avocati, programatori. Nimeni nu era parvenit si copiii erau/sunt foarte ok. Nu la fel pot spune despre unele specimene de la scoala de stat unde e acum. Atit parinti, cit si copii. Nu vad doar ce am mentionat, ci majoritar. Si mai ales in scoli/gradinite/institutii de stat. De bisericutele elitiste nu discutam aici. Si eu am citiva omuleti cu care daca ies la o bere ma simt foarte bine ca am ce discuta si chiar daca nu avem mereu aceleasi pareri, macar ne putem combate unii pe altii cu argumente. Pe de alta parte... ma uit in jur si vad debili care nici macar nu sunt in stare sa urce dracului in tramvai ca oamenii!

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am auzit de la oameni ce predau la instituții private că elevii sunt fițoși și nerespectuoși. Se cred superiori și profesorilor, pentru că părinții lor îi plătesc pe profesori. Unii merg la licee private pentru că la examenul de pe clasa a 8a au luat prea puțin pentru a merge la un liceu decent de stat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Posibil sa discutam de institutii private unde merg copii de parveniti si interlopi, nu zic ca nu exista asa ceva. Eu discut de cazuri pe care le cunosc si unde scolile/liceeele respective fac performanta, iar ca bani nu e pana la urma mare fis (de exemplu 3000 EUR pe an la scoala privata cu afterschool inclusi si o gramada de activitati, 18 copii in clasa; scoala de stat, 600 RON/lunar pentru afterschool care tine doar pana la ora 16 (la privat e pana la 18), cu mincare semi-mediocra, plus diverse fonduri care mai ajung si alea la vreo 50 RON lunar, dar 35 in clasa! De conditii nu detaliez, ca in cazul meu cel putin e decent - cu mult mai bine de cum imi aduc eu aminte ca a fost generala la mine in anii '80...

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că "un trai foarte bun" nu înseamnă doar să ai tot ce-ți trebuie din punct de vedere material. Înseamnă să ai un întreg mediu foarte bun. Iar în lumea asta există lucruri pe care în România nu le poți avea indiferent câți bani ai.

Chiar dacă ai 50 milioane de dolari, viața ta în România nu va fi la același nivel cu viața în Elveția, de exemplu.

Chiar dacă și în România îți poți face o casă ultra-luxoasă, îți poți cumpăra o mașină ultra-luxoasă și absolut orice haine de firmă, când ieși din casa aia ultra-luxoasă tot în România ești.
Vezi aceleași probleme pe care le văd și ceilalți oameni, aceleași străzi cu gropi, aceleași canale care put, aceiași cerșetori, aceleași case care stau să cadă și același sentiment de țară în paragină.

Din acest motiv oamenii care-și permit își trimit copiii să studieze în altă parte. Pentru că banii îți pot oferi doar un lux personal, dar nu-ți pot cumpăra întreg mediul în care trăiești.

Pentru că dacă bei o cafea de 3 euro în Jardin des Tuileries ai un trai mult mai bun decât dacă bei o sticlă de șampanie de 2000 de euro în Ferentari.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că sistemul nostru e praf, nici nu se compara. Mie-mi pare rău că nu am studiat în afara. Și nu cred că îi trimit părinții. mulți își doresc ei sa plece și foarte bine fac. Din experiențe din astea nu ai decât de câștigat

| Ineys a răspuns:

Datorita oamenilor de afara. Mai precis mentalitatii celor de afara.
Sa fim seriosi... acum. Mai mult nu e de zis. La mine in facultate inca se face discriminare pe baza zonei de unde te tragi, ex: Oltenia, Ardeal, etc.

| PopDan27 a răspuns (pentru Ineys):

Ai dreptate!

| AC4S4 a răspuns:

Am ajuns sa privim Romania ca pe un gunoi, trist. Se poate trai in Romania decent. Nu e la fel ca in strainatate, dar depinde de noi sa schimbam asta. Noi suntem obisnuiti sa dam vina pe altii, sa faca altii, niciodata sa nu facem noi.

Cei ce isi trimit copiii la studii in strainatate, cu siguranta ii vor tine acolo si pentru a-si forma cariera. Motivul e clar, acolo nu trebuie sa depui mult efort pentru a trai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci unu a scris la întrebarea asta ca marea problemă a școlii românești e religialaughing))) loool

| Mandeliu a răspuns:

Cred ca acei parinti nu vor sa isi creasca copiii in acelasi mediu in care au crescut si ei si considera ca altfel vor fi formati intr-o alta tara (in bine, desigur). Probabil ca le este frica sa nu fie inconjurati de aceleasi tentatii si tipologii de oameni care ar putea sa ii duca la ruina. De asemenea, se gandesc ca (virgula) copiii lor o sa primeasca o educatie mult mai buna acolo. Nu conteaza cati bani ai, lucrurile care te inconjoara nu se schimba. Poate iti poti schimba lucruri in bula ta de siguranta, cum ar fi sa iti renovezi casa, sa iti iei o masina si cine stie ce, dar in afara ei esti vulnerabil. Asa ca, intr-o societate civilizata si stabila, nu mai ai asa multa nevoie de acea bula. In principiu, e vorba ca parintii vor sa le ofere copiilor lor cel mai bun mediu pentru a se dezvolta.

Eu cel putin nu cred ca mi-as trimite copiii in afara, doar daca si-ar exprima dorinta asta fata de mine. Cred ca tocmai tentatiile si situatia de aici caleste oamenii pentru viitor, si nu un mediu ingradit, pentru ca atunci cand acei copii nu vor mai fi sustinuti de parintii lor, ce o sa faca? De aceea ei trebuie sa se intalneasca de mici cu refuzuri si alte neplaceri, ca pe parcurs sa stie sa le faca fata, ca vor veni momente cand daca nu vor sti sa reactioneze cum trebuie la acestea, vor avea consecinte catastrofale pentru ei. Cel putin, asa vad lucrurile.

| PopDan27 a răspuns:

Pentru ca e mai interesant si mai deosebit, inveti mai multe si sub alte forme! Salut! Daca poti incearca si tu! Difera mentalitatea cu care te invata in scolile din alte tari!