| hotstyle a întrebat:

De ce credeti ca sciitorul vrea sa ofere cititorului"o carte pentru buzunar/ carte mica o carticica cuvant de tudor arghezi va rog mult ajutati-ma dau fundita

Răspuns Câştigător
| babzibazatu a răspuns:

E vorba de creatie, si scriitorul vrea sa-si impartaseasca creatia printr-o adresare directa catre cititor. Doreste sa-i faca deschisa calea spre creatie cititorului, oferindu-i "o carte mica, o carticica" simbolizand ideea de creatie pe care vrea s-o impartaseasca cu restul lumii.