| bogdannz a întrebat:

Va salut! Daca am ramas repetent in clasa a 11-a la o scoala profesionala, ma pot inscrie la invatamantul seral direct din clasa a 11-a sau trebuie sa ma inscriu din clasa a 10-a?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai ramas repetent in clasa 11-a, deci trebuie sa te re-inscrii tot acolo, indiferent de forma de invatamant.

| bogdannz explică (pentru Bula):

Nu am terminat clasa a 11-a din cauza unor probleme medicale si as vrea sa continui la seral

| Bula a răspuns (pentru bogdannz):

Va trebui sa faci din nou clasa 11, urmand si 12 + 13, dupa care poti da bacalaureatul, facultate, etc.
Dupa casa 13 primesti adeverinta ca ai terminat liceul, chiar daca nu iei bac-ul.

| bogdannz explică (pentru Bula):

Eu, din câte am înțeles de la cineva, chiar dacă faci clasa a 9-a și a 10-a la liceul profesional, tot trebuie să începi din clasa a 10-a la seral. Dacă ai mai multe detalii despre posibilitatea de a începe seralul din clasa a 11-a, îmi poți lăsa un mesaj în privat sau chiar aici

| Bula a răspuns (pentru bogdannz):

Asta depinde si de scoala, daca are si parte de liceu cu seral, cu profil asemanator.
Cel mai bine e sa intrebi direct "la sursa", adica la secretariatul scolii unde vrei sa te inscrii.

| bogdannz explică (pentru Bula):

Și dacă la seral este un profil diferit față de cel de la liceu, va trebui să dau examen de diferență? Dacă da și îl pic, ce se va întâmpla?

| Bula a răspuns (pentru bogdannz):

Daca pici, atunci nu te vor lua.
Dar la seral e mica probabilitatea.