| Terci57 a întrebat:

De ce deșeurile pot fi periculoase?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Deseurile sumt periculoase deoarece pot afecta mediul incojurator in mai multe moduri:
1.Plasticul care nu se recicleaza si ajunge in oceane afecteaza viata marina deoarece multe vietuitore mor sufocate de plastic.
2. Daca gunoiul nu este strans si se afla pe pamantul natural acesta va afecta calitatea solului.
3. Daca deseurile sunt deversate in rauri si ape acestea afecteaza calitatea apei si a animalelor acvatice.
4.Deseurile daca nu sjnt stranse pot duce la o inmultire a sobolanilor care sunt puratori de microbi.

5 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Poluează natura.

| Dragonet67 a răspuns:

Deoarece distrug formele de viață?

| Ceare a răspuns:

Din cauza plasticului aruncat în ocean mor peștii.

| Belotrewgretan a răspuns:

Ucid viețuitoarele. Foarte mulți pești mor.

| Preafericireasa33 a răspuns:

Deoarece poluează mediul.