| AlexDorinel a întrebat:

De ce e abandon școlar la tara/sat?

Și ce fac copiii astia în timp ce restul copiilor merg la școală?

49 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu neaparat

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

E la fel ca la tara

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentru ca in democratie nu toti au bani ca sa isi tina copii la scoala. In democratie daca nu ai bani nu poti sa faci nimic totul e contra cost. Te costa o gramada ca sa iti ti copilul la gradinita, la scoala etc.
In Romania nimanui nu ii pasa de tine asa si cu copii din mediul rural. Celor din guvern nu le pasa de ei aici e fiecare cu felia lui.

| Vântulalb a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu pe ce lume traiesti? Sau esti din aia care cred ca in toata tara se traieste ca in Bucuresti. Macar ai iesit din capitala? Mai departe de Valea Prahovei, care la voi oricum se limiteaza numai la Sinaia.

| Vântulalb a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Ca nu e extras de statul roman sau de companii autohtone"...
Deci stii. Stii ca platim gazul nostru (daca il primim) ca si cum l-am importa din Noua Caledonie.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vântulalb):

Nu neaparat. Avem inca extractie de stat. Nu e vorba de unde se extrage, scumpirile recente au treaba cu emisiile de carbon, certificate verzi, alte nebunii. Plus inflatia datorata timpeniilor facute in ultimii 5 ani de pesedei si penelei, dar in special dezamatului bugetar (maritul alocatiei pentru copii de exemplu nu are nici o treaba, pe cand nebunia cu salariile primarilor de pe la sate si de peste tot din sectorul bugetar are).

| Vântulalb a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, numai ca Statul nu extrage suficient ca sa acopere consumul.
In rest, ai perfecta dreptate.

| Vântulalb a răspuns (pentru AlexDorinel):

Harghita saraca?
Du-te in Salaj. Care e totusi... in Ardeal. Dar macar de Telorman si Vaslui puteai sa auzi la stiri. Nu industrie, nu agricultura (teren sau clima proasta), nu... nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns (pentru AlexDorinel):

La ce este asemanator? Lumineaza-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vântulalb):

Consumul e destul de redus, ca marii consumatori industriali s-au cam dus naibii. Oricum, o sa fie o iarna foarte interesanta...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Covid in crestere, facturi posibil astronomice la utilitati.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu ai cum sa plafonezi daca tu ai dat cu economia in gard si nici o companie nu poate sa mearga pe minus si sa ramina viabila... cu exceptia statului, ca de aia toti se viseaza bugetari. Statul merge pe minus si nu e bai.