| YouMe a întrebat:

De ce francezii sunt un popor romanic iar englezii unul germanice? Eu stiu ca ambele au avut tangente cu germanicii

Răspuns Câştigător
| Ibrahimovic a răspuns:

Deoarece francezii, fostii gali, au fost supusi ca si dacii procesului de romanizare.
In Britannia si Grecia procesul de romanizare a esuat, in cazul grecilor datorita faptului ca civilizatia greaca era mult superioara celei romane, iar in Britannia, care desi a fost cucerita de romani, procesul a esuat si aici, dar chiar nu stiu din ce motivstraight face, deci Britannia nu este un popor romanic, ci anglo-saxon!
Funda?

3 răspunsuri:
| YouMe explică:

Germanic*

| tasmania a răspuns:

Tangentele nu-s totuna cu provenienta. Francii au fost latini, britanicii - anglo-saxoni (triburi germanice).

Răspuns utilizator avertizat