| Misterious_7096 a întrebat:

De ce Franta este numita "tara modei si a parfumului"?

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Franta a fost capitala modei poate inainte ca Ludovic al XIV-lea sa fie numit Regele Soare. Parfumurile erau la moda inca din Antichitate, totusi in Franta cred ca tot odata cu Ludovic Soare au capatat parfumierii avant, avand in vedere ca acesta era un impatimit al parfumurilor. Eu sunt rea si zic ca unii foloseau parfumul doar ca sa mai estompeze mirosul urat, din lipsa de baie happy In Anglia modelele de haine, ca de altfel si croitoresele cele mai bune veneau tot din Franta. Fiind o traditie acest gust pentru imbracaminte fina si pentru parfumuri a ramas o industrie deosebit de importanta care s-a dezvoltat, piata fiind acaparata de nume mari precum Coco Chanel, Helena Rubinstein, Yves Saint Laurent, Christian Dior etc.

| Esperança a răspuns:

Pentru ca toate esentele franceze miros foarte bine si oamenii de acolo au gust la imbracaminte, mancare etc. Si romanii sunt destepti dar pacat ca nu isi folosesc creierulbig grin

| Sperman a răspuns:

Fiindca oamenii in Franta se imbraca cu bun gust si elegant.
Oamenii din Franta se parfumeaza si nu put ca cocalarii din Romania a spray, care nu s-au spalat de o saptamana.
In Franta sunt cele mai bune parfumuri, chiar acum recent vreau sa-mi cumpar Chrome D'Azzaro, un parfum care imi place foarte mult. Crede-ma oamenii din Franta si cu cei din Romania nu ai cum sa-i compari, mult mai educati, mult mai respectuosi, foarte civilizati etc...
Iar tot ce am scris in randurile de mai sus sa stii ca nu le spun din auzite, fiindca locuiesc in Paris de 5 ani. Deci stiu ce vorbesc!

| TheLastDancer15 a răspuns:

Pentru ca acolo se afla marii creatori de moda(Coco Channel), respectiv, parfumuri :X:*:X:*

| bobby_7474 a răspuns:

Pentru ca Franta este cea mai mare producatoare de esente tari si valoroase, si moda la fel, marii designeri ai lumii isi prezinta moda in Franta. O vand foarte bine si Franta fost si va fi mereu tara culturii si artelor, iar cele de mai sus se includ oarecum in acest capitol.