| buubi a întrebat:

De ce in desert este mai cald ziua decat noaptea? >funditaaa:"

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Pai, datorita climei desertice. Prin asta este caracterizata de fapt clima desertica: ziua este foarte cald, iar noaptea este foarte frig. Aceasta variatiune de temperatura a dus la formarea desertului. deci, clima este cheia in intrebarea ta. te poti documenta, daca doresti, aici http://ro.wikipedia.org/wiki/De%C8%99ertul_Sahara

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din cauza căldurii de la soare.
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Aceste diferente de temperaturi se explica prin lipsa apei si pentru ca aici este o clima tropical desertica.

| katala a răspuns:

Dar unde este mai cald noaptea decat ziua?
Eu credeam ca oriunde ziua este mai cald decat noaptea!

| lucu a răspuns:

Din cauza ca temperatura scade noaptea pentru ca nu mai e soarewinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca zona de desrt se afla pe partea bombata a pamantului deci mai aproape de soare.cand e noapte soarele fiind pe partea ceilanta, deci mai dipartat, esti frig in disert. funditaaaaaaaa.

| BlueBolty10 a răspuns:

Păi, în Romînia nu e la fel, sau oriunde.Scuze că am scris cu î în ineriorul unui cuvînt, nu pot să scriu î din a.

| Valen a răspuns:

Pentru ca ziua bate soarele si incalzeste mai tare

| Lutzu_4311 a răspuns:

Pai din cate stiu eu in orice zona a lumii ziua este mai cald decat noaptea datorita soarelui care degaja caldura in timpul zilei...