| daana a întrebat:

De ce la bac se poate copia, in schimb la admitere la facultate nici nu misti, iar daca te prinde, te da afara din examen?

16 răspunsuri:
| elena a răspuns:

La bac profesorii va lasa sa copiati, pentru ca vor sa scape de voi, iar la facultate, stiu ca admiterea se face pe baza de dosar, in afara de cateva, care dau un test foarte usor pentru departajare.

| cretzufinish a răspuns:

De ce nu?hee hee Eu sunt de parere ca profesorii de facultate sunt mult mai constienti de ce sunt in stare unii candidati si de asta reactioneaza in consecinta. Dovada ca in timpul facultatii nu se poate trece asa usor, cum se trece prin gimnaziu sau liceu si prof sunt invatati si au ochiul format, iti zic si din experienta. In timpul facultatii mele nu puteai sa misti un deget la examene, iar daca ne lasa mai moale, dadea drumul la radio ca sa le bruieze hands-free-urile unora. Si ar mai fi faza cu taxa. Daca te prezinti a doua oara, trebuie obligatoriu sa mai platesti o data taxa, la fel si la restantele din timpul anului. Unii nu vroiau nici de-al naibii sa-ti dea examenul prima oara, iar in toamna cand puteai da tot gratuit, nu-i gaseai pentru ca erau plecati in vacanta, pentru ca mai apoi, la 1 3-a prezentare sa iei note de 9 sau 10. Cum se intampla sa te "desteptezi" de la 3 sau 4, la 10?happy

| pengu a răspuns:

Pentru că la admitere, de obicei, sunt mai mult de 2 supraveghetori, dar şi din cauza faptului că cei de la facultate îi vor pe cei care sunt pregătiţi cel mai bine - deci au un motiv pentru a fi mai stricţi.

| cornel a răspuns:

Pentru ca acolo asista si profesori din scoala in care ai facut.si stiu cat stii.happy in schimb la facultate e altfel.

| karellen a răspuns:

Deoarece la admitere e vorba de o concurenta directa: concurezi cu altii pentru acelasi loc - asa ca te poti astepta sa fii denuntat chiar si de catre alti candidati carora le furi locul. la bac nu e cazul, acolo se pune problema doar de promovabilitate.

| pauladrian a răspuns:

Pai la BAC nu prea conteaza...interesul e sa-l iei, nu conteaza cum. La facultate n-ai niciun interes sa copiezi, la facultate trebuie sa inveti sau unii fac facultate doar pentru a avea studii superioare, adica prosti cu diploma. Ce mentalitate...

| myhay144 a răspuns:

Pentru ca la bac nu au nici un interes ca sa nu ne lase... ei vor sa fie promovabilitatea cat mai mare, si pe viitor sa se angajeze cat mai multi ca sa plateasca taxe la stat ca sa isi asigure si ei pe viitor pensia laughing, la facultate au un interes bani... daca dai bani sigur vei putea trece examenuwinking stiu prieteni de ai mei care la fiecare examen puneau toti bani, sau la alti le zicea profesori sa le dea 300 euro sa ii treaca straight face sau sa ia examenu la facultate

| Symona91 a răspuns:

Bac-ul asta e facut sa-l ia toata lumea...nu e o competitie. la facultate e vorba de un concurs, trebuie sa intre cei mai buni. interesanta intrebare. trebuia sa fie cumva invers? thinking

| VITALUL a răspuns:

Pentru ca e la fel ca la ori ce altceva in care profu sau o alta persoana se gandeste la ea si la binele ei, ceea ce vreau sa spun e ca la bac este spre folosul profului ca sa promovezi pe cand la admitere facultate e vb de de alte lucruri mai decente dar tot spre folosul profului

| vallery a răspuns:

Bac-ul este un examen (toti cei care au o nota de trecere, il trec). Nu conteaza cati il trec.
Admiterea la facultate este un concurs (doar cei cu cele mai bune note il iau si intra la facultate in functie de nota ). Aici notele conteaza mult, deci si supraveghetorii sunt mult mai exigenti. Isi doresc sa aiba studenti cat mai buni, in functie de ceea ce stiu, nu in functie de cat sunt de buni la copiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dahee hee. Profesorii universitari sunt foarte stricti, isi respecta demnitatea lor adica de a nu lasa pe nimeni sa copieze, dar daca ai norocul de un profesor mai de"gasca"big grin Hei eu iti urez bafta dar te indemn sa nu risti.Pentru ca apoi dai examenul in toamna ori iti da 4big grin si apoi trebuie sa platesti examenul daca l`ai picathee hee Desi daca ai mult de invatat te sfatuiesc daca vrei sa copiezi, sa copiezi dar in limita bunului simt pentru ca profesorul universitar se prindewinking Usurel din carte dar sa mai schimbi din cuvinte si unii te mai lasa sa copiezi dar sa ai bun simthee hee [PS:Nu toata cartealaughing]Eu iti urez baftalove struck!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacul e un examen conceput de asa natura incat il pici daca esti chiar dobitoc. in schimb, facultatea este, asa cum ii spune si numele, facultativa. nu te obliga nimeni s-o faci. dar daca te hotarasti sa dai o admitere, profesorii sunt foarte stricti deoarece invatamantul universitar este destul de solicitant. cand am dat eu admiterea, mentionez ca sunt in anul III la Drept, la Universitatea din Bucuresti, supraveghetorii au fost foarte rigurosi. Plus ca, fiind vorba de un concurs, efectiv te batii cu ceilalti candidati pe locuri, exista posibilitatea crescuta sa fii parat chiar de colegii din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacul e un examen conceput de asa natura incat il pici daca esti chiar dobitoc. in schimb, facultatea este, asa cum ii spune si numele, facultativa. nu te obliga nimeni s-o faci. dar daca te hotarasti sa dai o admitere, profesorii sunt foarte stricti deoarece invatamantul universitar este destul de solicitant. cand am dat eu admiterea, mentionez ca sunt in anul III la Drept, la Universitatea din Bucuresti,supraveghetorii au fost foarte rigurosi. Plus ca, fiind vorba de un concurs, efectiv te batii cu ceilalti candidati pe locuri, exista posibilitatea crescuta sa fii parat chiar de colegii din jur.

| misshu a răspuns:

Daca te prinde... poti sa fi sigur ca te da afara de la exm. de ce sa-ti risti viitorul?

| ladygaga_9941 a răspuns:

La ce liceu esti?

| daana explică:

Eu credeam ca si la bac e competitie. Pentru ca o medie mare conteaza la facultate. Si cei care nu invata le pot lua locul celor care invata. Nu mi se pare corect. Daca am pus intrebarea asta, nu inseamna ca am copiat. Dar altii au copiat, din pacate. Eu am invatat 4 ani, in schimb exista persoane care s-au distrat si au pierdut timpul. Nu cred ca e relevant la ce liceu sunt.