| AlexDorinel a întrebat:

De ce la majoritatea liceelor din tara asta nu se învață nimic, se mistocareste, se dansează pe manele etc?

Vorbesc pentru că sunt la un liceu unde se intra cu medii de 8-9 și degeaba, majoritatea n-au nici o treabă cu scoala.

Mi-e frica ce se întâmplă la alea unde intri cu 5.

Eu cred ca e ordonat de sus, sa scoată copii prosti ca să mai aibă cine sa mature strada, cine sa conducă un tir etc, ca dacă toți am avea numai 10 și facultăți am muri de foame ca n-ar avea cine sa dea cu lopata.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca generalizezi inutil. Asta se intampla la majoritatea liceelor proaste, ca sunt si licee de elita unde se invatat pe rupte, si profesorii sunt respectati, fara mistocareala si fara manele.
In ce priveste liceul tau, da s-a intrat cu cateva medii de 8 si 9 dar ultima medie a fost probabil 6 sau 7, deci nu-i un liceu de elita si nici cotat ca fiind unul bun.

Iata la ce liceu "bun " esti tu si cu ce note defilati:

"în 19 Noiembrie 2020 | AlexDorinel a întrebat:
Sunt clasa a 9a si Am un 4 la desen tehnic și mâine părinții au sedinta si se vor spune notele. Oare ce vor zice ai mei când vor afla maine?
P.S:În rest am note bunicele spre bune.
6; 8 la mate; 2 de 8 la chimie; 10 la sport..."

"în 26 Martie 2019 | AlexDorinel a întrebat:
Azi o colega a luat 2 la fizica, ca a copiat si eu mai demult am luat 4 la istorie, 5 la engleza si 6 la chimie"

Imi pare rau sa-ti spun, dar cu asa note ale elevilor, liceul asta nu poate fii considerat un liceu de elita, nici macar unul bun, poate mediocru.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Deci liceul tau este asa cum am spus mai sus, un liceu medicocru.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

A observat bine, e directiva UE combinata cu directiva interna sa fim cat mai tampiti, de aia la general invatamantul a mai decazut lent dar sigur, ca mai sunt licee mai bune e una, dar noi vorbim la general.
UE ne vrea prosti sa nu urcam ca sa nu cumva sa devenim puternici si concurentiali cu produsele, intern e interes sa nu ai prea mari pretentii la angajare, pe langa ca sa nu gandesti, sa nu-ti dezvolti gandirea, sa nu sti pe ce lume traiesti si in ce sistem politic esti, ca sa nu sti ce sa le ceri celor de sus, si sa ii lasi asa sa ne faca rau la infinit nestiind ce trebuie facut ca sa fie bine.

| Mosotti a răspuns:

Deci cunosti raspunsul si tu l-ai dat:

"Eu cred ca e ordonat de sus, sa scoată copii prosti ca să mai aibă cine sa mature strada".

Da, este directiva tacita din UE sa fim cat mai prosti si manipulabili ca sa fim prosti si sa nu ne dezvoltam ca sa nu cumva sa devenim concurent economic pentru ei, asta e interesul UE. Si e si directiva interna pana la urma, ca tu daca esti destepti ceri salariu mare, daca esti prost, esti mult mai usor manipulabil, asta e interesul intern, asta este.

Si ca sa-ti dai seama ca se deterioreaza totul in invatamant, o sa vezi ca subiectele de la examene sunt din ce in ce mai simple.

| troleibuz a răspuns:

Desen tehnic? Inseamna ca nu esti la un liceu teoretic. Ti-ai raspuns singur la intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si totusi, cei cu medii mici se duc la liceele tehnice, profesionale samd. Oare de ce?

| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Numai fete zici....de aia numai în generația mea 70% erau băieți...2-3 fete la mate info numai laughing

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Iar aberezi. Din fericire nu-s majoritatea baietilor ca tine, ca nu am fi iesit inca din pesteri daca era asa...

| florin926481f a răspuns (pentru AlexDorinel):

M-am trezit in a 12-a si stiu ce fac cu viata mea, sunt curios ce mare lucru faceti voi astia de la tehnic cu viata voastra de scrii asemenea aberatii.
Spui ca se invata teorie, ce ai vrea sa se invete la mate-info de exemplu? Sa slefuim bucati de fier?
Trebuie totusi sa se duca cineva si la facultatile de inginerie/informatica/medicina ca mai apoi tu care termini tehnic si muncesti pe 3000 lei max sa ai pe cine sa iti versi frustrarea ca ti ai ratat viata si ca altii castiga dublu fata de tine, cam asa se intampla.Si ca ultim aspect, cati ani ai daca vrei sa raspunzi?

| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Bine Dorinele dacă zici tu, mai bine rămai pe șantier unde ți-e locul...

| Mogiojojo a răspuns:

Se intra cu 8 și 9 pentru ca profesorii aia tâmpiți dau note prea mari. Notele în Ro încep de la 4, în loc să înceapă de la 0 (cică 4 puncte din oficiu lol). Ar trebui sa scrie în regulamentul școlar: notele încep de la 0. Notarea ar trebui să fie diferita, ar trebui să existe și 7, 5; 2, 5 nu să rotunjească nota așa ar fi mai aproape de adevăr și atunci să vezi cum s-ar bucura toți de un 5, 5 (notă meritată).

Răspuns utilizator avertizat