| unknown78 a întrebat:

De ce nu reactioneaza cuprul cu acidul clorhidric? Cat mai explicit daca se poate

6 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Cu +2HCl => CuCl2 + h2 ( care se degaja). CUm adica nu reactioneaza?

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Ba reactioneaza. Cine ti-a zis asta?

| unknown78 explică (pentru CryChristiAN):

Ma refer de ce nu e afectat in nici un fel cuprul atunci cand este introdus in acidul clorhidric. Profesoara asa ne-a intrebat, de ce nu reactioneaza, acum nu situ ce sa zic.

| CryChristiAN a răspuns (pentru unknown78):

Dragule, e evident ca Cu nu pateste nimic in prezenta e Hcl, dar ORICE ELEMENT POATE REACTIONA CU ALTUL prin punere in comun de electronihappy.

| piteasimona a răspuns:

Nu reactioneaza fiindca Cu este situat dupa Hidrogen in seria de activitate!

| Burlacu_Cosmin_1993 a răspuns:

Cuprul nu reactioneaza niciodata cu acid clorhidric trebuie adaugata apa oxigenata ca sa reactioneaze happy