| delena a întrebat:

De ce nu simtim cand se invarte Pamantul?thinking
(scuze categoria.nu stiu daca e potrivitalaughing

Răspuns Câştigător
| Dyp a răspuns:

Pentru ca ne invartim si noi odata cu el

7 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Daca se misca uniform (v=ct), nu simte vibratii/zgomete si nu are vizual un punct de reper, omul nu-si da seama ca se misca.Nu are un simt pentru asa ceva.Intr-o gara, privind pe geam din vagon, putem sa ne inselam alaturi de plecarea trenului nostru sau a celui invecinat.Creierul "se prinde" despre miscare/repaus doar cind vede un obiect(stilp) care stie ca este stationar.

| xlmpq a răspuns:

Pentru ca suntem nesimtiti? laughing

| AndreeaCdr a răspuns:

Buna!
Pai, noi nu simtim cand se invarte pamantul, deoarece ne invartim si noi cu el.
Pa, pa!

| Kiiiissss a răspuns:

Din cauza gravitatziei. Funda?`

| Kiiiissss a răspuns:

Din cauza gravitatziei.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca sintem produsi in starea de miscare si deci e starea pe care o vedem ca normala. Daca am fi fost conceputi intr-o stare de repaus te asigur ca nu am fi supravietuit acestei stari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca are rulmentii unsi de curand.Sa vezi carambol cand se gripeaza unul.