| Krina a întrebat:

De ce oamenii cauta calea cea mai usoara pentru a-si atinge un obiectiv? In majoritatea cazurilor "scopul scuza mijloacele" si ma refer la faptul ca majoritatea oamenilor incearca sa obtina foloase pe cai mai putin ortodoxe.
In momentul in care incerci sa gasesti tot felul de solutii, pierzi timp pretios, timp pe care l-ai fi putut folosi pentru a demara actiunea ta spre atingerea obiectivului si intr-un mod cat mai corect.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Krina,
Asa cum a spus si @jani, tendinta oamenilor, si nu numai, de a obtine ceva sau de a atinge un scop fara ca efortul depus pentru a obtine acel lucru sa depaseasca valoarea rezultatului este instictiva. Inclusiv animalele fac acest lucru; de ex. un carnivor (leu) vrea sa atace o antilopa (gnu); daca antilopa gnu este mai rapida si mai rezistenta, leul nu-si va irosi energia pentru a alerga dupa acea antilopa; va alege alta mai usor de prins (nu stiu daca exemplul dat a fost suficient de explicativ). Acum exemplul pentru oameni: cineva este student in anul 3 la fac de medicina (facultate destul de grea); pana acum a trecut examenele relativ usor; in acest an are de dat un examen foarte greu; poate sa aleaga intre a depune efortul maxim pentru a lua acel examen sau a renunta la fac de medicina; acum depinde si de scopul final: daca dorea sa ajunga medic, facea efortul respectiv, pentru recompensa de la sfarsit (diploma de medic); daca nu dorea sa depune efort prea mare, dar spera sa obtina acea diploma care ii dadea niste avantaje, nu va depune acel efort...ca si in exemplul cu leul...
In privinta celor care se ghideaza dupa cuvintele "scopul scuza mijloacele", adica persoane care vor sa-si atinga scopurile prin utilizarea unor mijloace nu prea legale, etice sau morale, pot sa-ti spun ca nu sunt de acord cu aceste persoane, nu-mi plac si nu doresc sa fiu in preajma lor.
In ceea ce priveste cautarea de solutii, nu se "pierde timpul" cu acestea, pe moment ai impresia ca pierzi timpul, dar in realitate pui in balanta tot felul de situatii si actiuni, inclusiv "scenarii" care te vor ajuta daca nu acum, macar in viitor.
De ex. exista in lume (nu vreau sa specific, pentru ca as face publicitate) niste solutii "la cheie" pentru atingerea anumitor obiective financiare. Daca vrei sa obtii aceleasi obiective financiare, dar cautand alte solutii decat cele date "la cheie", intr-adevar prin asa ceva se pierde timpul degeaba...
Sper ca am reusit sa-ti fiu de folos.
Daniela

6 răspunsuri:
| mariusres a răspuns:

Aici se aplica regula minimului efort. De ce sa consumi resurese si energie inutil cand poti atinge acelasi scop mult mai repede si mult mai eficient?
Aici e interesanta si atitudinea crestinilor fata de aceasta problema. In majoritatea cazurilor, crestinul simplu va prefera sa spuna o rugaciune decat sa actiojneze concret pentru ca in mintea lui, in subconstient actioneaza acest instinct, de autoconservare. Bineinteles, ca daca ar gandi rational ar sti ca acea rugaciune nu are absolut nici un efect.

| anonim a răspuns:

Krina, in natura lucrurile sunt foarte simple.numai noi le complicam.asa si in viata de zi cu zi, de ce sa complicam lucrurile, cand putem sa ajungem la acelasi rezultat mult mai simplu.ma refer numai in limitele legii si ale bunului simt.

| yadora a răspuns:

DIN COMODITATE, DIN NECUNOASTERE...fiindca e greu sa te cultivi in ziua de azi ...SAU DE CE NU... DIN LIPSA DE TIMP!

| jani a răspuns:

Aleg asta din comoditate..."de ce sa te duci tu la moara... daca vine moara la tine" ...asta este in firea omului...sa ajungi cat mai departe in timp sucurt si cu un minim de efort... dar cred ca atunci cand lupti sa ai ceva...sau sa ajungi undeva...satisfactia este mult mai mare...acum depinde de fiecare om in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AM CAUTAT SOLUTII CARE SA NU AFECTEZE PE NIMENI. MA-M ORGANIZAT SI AM ACTIONAT RAPID. SI TOTUL E OK

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv