| GT47 a întrebat:

De ce primul in restaurant trebuie sa intre barbatul dar nu femeia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Răspunsurile dinaintea mea sunt nostime, dar nici unul nu este corect! Te rog să citeşti aici explicaţia...
http://www.lecturirecenzate.ro/2010/10/12/originea-unor-norme-de-politete/
Pa, pa!

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Intrarea unei femei singure atrage privirile adesea obraznice si suspiciunea ca ea este neinsotita.De asemenea, prin intrarea sa barbatul trebuie sa se asigure ca in local totul este in ordine.Astfel o ocroteste pe femeie.

mira
| mira a răspuns:

Barbatul trebuie sa intre primul in restaurant ca sa se asigure ca atmosfera va fi potrivita pentru iubita sa.In acelasi timp el sugereaza ca doamna este insotita.

| fluturas a răspuns:

Ca in cazul inc are este vreun scandal sa primeasca barbatul un pumn, nu femeiahee hee

| alexgogo a răspuns:

Salut.

ca sa nu atraga femeia toate privirile, se rusineaza.

| ProjectJackpot a răspuns:

Pentru ca noi platim.

| Vampă a răspuns:

Când se deschide uşa restaurantului, oamenii din local îşi îndreaptă privirile spre intrare. Bărbatul intră primul tocmai pentru a feri femeia care îl însoţeşte de privirile indiscrete.

| weeds a răspuns:

In caz ca e un atentat cu bomba, sa fie cavaler si sa-si dea viata pentru jumatatea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De talpile pantofilor, de placere, de nevoie si de manerul clantei.

| EvangelineDS a răspuns:

Pentru ca barbatu invita femeia in restaurant nnu femeia pe el

| ralucuta_6093 a răspuns:

Deoarece barbatii e obicei sunt stapanii casei si de aceea dar daca nu vrei sa foii nepoliticos o lasi pe nevastata