| MiCutzZzaBruNeTzzIkcA a întrebat:

De ce respiram doar oxigen daca cantitatea de azot din aer este mult mai ridicata decat cea de oxigen? Raspunde-ti repede va roog!

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Noi traim in Biosfera, unde se regaseste oxigenul si dioxidul de carbon. Vietuitoarele traiesc pana la 20 Km altitudine de acolo incepe Homeosfera care contine restul amestecurilor de gaze. Azotul este mai usor ca oxigenul ceea ce-l face sa fie situat in Homeosfera care se situeaza intre 20 km - 120 km altitudine si asa mai departe cu restul gazelor neon, argon etc din compozitia aerului, sau atmosferei.

| Azµre a răspuns (pentru Azµre):

Ma corectez Homosfera asa se cheama happy am gresit

2 răspunsuri:
| Snowstormm a răspuns:

Pentru ca, corpul nostru are nevoie doar de oxigen nu de azot. Oxigenul este necesar celulelor si se uneste cu hemoglobina etc.