| CEA a întrebat:

De ce Romania nu e ca celelalte tari? De ce nu putem fi educati si manierati? De ce Romania e o tara atat de murdara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza oamenilor. Din cauza anilor de comunism care au schimbat mentalitatea oamenilor. I-a transformat in puturosi care s-au obisnuit ca timpul sa treaca si banul sa mearga (uita-te la cei de pe santiere care dorm in loc sa-si faca treaba si devin agresivi da-i intrebi de ce nu muncesc). I-a obisnuit ca in loc sa ia exemplu de la cei care au mai mult, in loc sa munceasca pentru pentru a avea si ei, sa-i urasca pe ceilalti si sa le doreasca raul. De aici povestea cu capra vecinului, daca vecinul are capra si tu nu, mai bine sa-i moara vecinului capra decit sa faci ceva sa ai si tu.

8 răspunsuri:
| Ramona1 a răspuns:

Pentru ca nici romanii nu vor sa se schimbe.Sunt oameni si mentalitati diferite, e in zadar sa poti schimba ceva in Romania.Aici fiecare este pentru el, lui sa ii fie bine.Mai auzisem o varianta: ar trebui sa vina cineva strain sa ne conduca tara crezand ca poate se va schimba ceva.Dar ma indoiesc ca ar putea cineva strain sa faca ceva atat timp cat suntem cum suntem

| ROB3RT89 a răspuns:

Educatia isi spune cuvantu aici! Cum vrei tu ca Romania sa fie o tara ca celelante tari cand aici se vinde tot si toti isi vad interesul personal... Daca am observat adulti care vad pe o pajiste gunoi si zic"daca alti au aruncat eu de ce sa nu arunc?!"La tineret ce pretenti sa mai ai?!

| PapushaDeCristaL a răspuns:

E frumoasa dar pacat ca nu stim sa ne ocupam de ea sad

| FirstState a răspuns:

Buna, eu sunt din Moldova (Basarabia), iti garantez ca mai murdar si mai urit nu-i nicaeri cum aici sad

| CEA explică:

Si ce ar trebui sa facem?

| PapushaDeCristaL a răspuns (pentru CEA):

Ar trebui sa ne mutam intr-o tara mai buna si mai evoluata

| CEA explică (pentru PapushaDeCristaL):

Si cu Romania cum ramane? E o tara frumoasa din punct de vedere geografic.Un francez spunea ca daca era roman ar declara Romania cea mai frumoasa tara...

| dyana21dyana a răspuns:

Din cauza celor de sus. Nu din cauza Lui Dumnezeu.Si de unde oameni educati si alte chestii daca acolo e rau si urat!?