| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

De ce se poarta ceasurile ( de ex ) pe stânga si nu pe dreapta sau emblemele, ecusoanele militare tot pe stânga... De ce? Un răspuns cât mai detaliat ar fi binevenit.

Răspuns Câştigător
| Deny0805 a răspuns:

Pe vremuri, "Codul Bunelor Maniere" spunea că bărbaţii poartă ceasul pe mâna stângă, iar doamnele pe mâna dreaptă.
Însă, a venit riposta ceasornicarilor care spuneau că acelaşi "Cod al Bunelor Maniere" stipulează că doamnele stau la stânga domnilor, iar în acest caz ceasurile mecanice de pe mâna dreaptă a femeilor interfera într-un câmp magnetic cu ceasurile mecanice de pe mâna stângă a bărbaţilor.
Astfel, soluţia propusă de ceasornicari a fost ca fiecare cuplu să poarte ceasul pe aceeaşi mână – dreapta sau stânga.

Şi pentru că majoritatea oamenilor sunt dreptaci, poartă ceasul pe mâna stângă chiar şi astăzi. Astfel. este mai uşor să întoarcem ceasul, să închidem şi să deschidem cureaua şi, în general, să îl manevrăm.

Dacă vrei să fii excentrică, poţi uita de această regulă. Însă în situaţiile în care vrei să faci o impresie bună, este important să ţii cont de ea.

Nu uita că detaliile fac diferenţa!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca majoritatea oamenilor sunt dreptaci, iar, din acest motiv, cu mana dreapta le pot aranja /manui mult mai usor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Aaaaaaaaaaaaaaaaah

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti dreptaci, porti ceasul pe mana stanga, ca sa-l protejezi.
Daca esti stangai, evident ca-l porti pe dreapta tot din acelasi motiv.

| sierra1 a răspuns:

încearcă să reglezi sau să-ți "tragi" ceasul avându-l pe mâna dreaptă și făcând asta cu stânga.
Cred că nu prea merge. De aia lumea îl ține pe mâna stângă

| HadesSs a răspuns:

Daca l-ai tine pe dreapta cum te-ai sterge la fund? Nu ai da cu ceasul de wc?laughing