| Gogu06 a întrebat:

De ce spun unii ca romanii sunt urmasii directi ai dacilor si ca nu avem nici o legatura cu romanii din105-601, ca nu avem nici un drept sa ne numim romani si ca alte popoare au fost mult mai mult timp sub ocupatie romana si aia nu s-au mai numit romani. Am citit undeva ca doar 14% din teritoriul dacilor fusese cucerit de romani(existenta dacilor liberi fiind peste 80%). Stiu teoria ca s-a raspandit limba latina ca o boala, de la cei sub ocupatie la astia liberi. Dar genetic am citit in alta parte ca doar 1% din romani au trasaturi din ADN-ul specific italienilor. Culmea este ca oamenii astia vin cu dovezi, si tot felul de cercetari si ca cea mai veche scriere din lume este de fapt din Romania cu 1000 de ani inaintea celei sumeriene(asta am vazut intr-un documentar). Iar dacii avand chiar o societate destul de dezvoltata(exemple de gravuri, talismane, monede executate intr-un mod cum nu exista la vremea aia, nici la romani). Eu unu compar treaba asta cu alta, asa cum tziganii isi zic rromi asa ne zicem si noi romani. Mai bine ne chemam daci si tara se chema Dacia, sau altfel, dar nu Romania. Zici ca noi am fost miezul poporului roman.(deduceti si voi din context cand am folosit roman(din antichitate) si roman(din prezent).

3 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

"asa cum tziganii isi zic rromi"
Tiganii nu-si zic rromi, eu n-am vazut nici-un tigan care sa-si zica rrom, chiar ii enerveaza asta.

| ByaNca26 a răspuns:

Se prostesc si ei. nu au ce face si zic ca sunt urmasii directi.

| SergiuOsan a răspuns:

Banuiesc ca aceste idei le-ai vazut si in documentarul "Dacii Adevaruri tulburatoare" realizat de Daniel Roxin. El spune la un moment dat ca numele de Romania a fost dat tarii de catre scoala ardeleana, din cauze politice. De aseemenea se pare ca romanii de fapt au originea in poporul dac, in documentar fiind prezentate numeroase argumente in acest sens.