| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt atat de putini baieti la facultate? In majoritatea facultatilor, baietii sunt minoritari, in unele locuri, chiar inexistenti. Cum se explica acest fenomen?

5 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

Pur si simplu pe unii nu ii intereseaza scoala straight face

| Casandra a răspuns:

Baietii-s prosti

| andrei a răspuns:

Pai sa o luam logic. In clasele 1-4 si fetele si baietii invata la fel. In mare parte...In 5-8 incep sa apara diferente. Baietii se smecheresc, li se scoala ceva si vor sa o foloseasca si in loc sa invete stau pe afara si freaca menta sau joaca fotbal (mai nou pe pc) si stau toata ziua. Pe cand fetele...invata. Nu joaca fotbal, nu stau la pc prea mult, nu se uita la 20, 30 de meciuri. De acum in 9-12 e o diferenta, caracterele in mare au o baza formata. Baietii devin tot mai nepasatori. Daca in 5-8 nu ai invatat la liceu nu mai ai sanse si se duuuuc in jos mult. Fetele dau au invatat au temelia bine cladita si le e mai usor.

Si cand e vremea bacului ce sa vezi? Fetele care au invatat iau bacu' fara probleme pe cand "smecherii" se chinuie la un 6 dupa recorectare. Pai cum sa te mai gandesti la facultate daca tu nu sti sa citesti bine?

| 21ndstillachild a răspuns:

Pentru ca majoritatea baietilor se angajeaza si chiar nu se mai gandesc la facultate, iar fetele,,, unele chiar vor sa invete, iar altele se baga la facultate ca sa stea degeaba

| Elly7890 a răspuns:

Spre exemplu unde vreau eu sa intru la Limbi Straine vor fi foarte putini baieti ca nu ii intereseaza pe ei aceasta facultate, pentru ca de indreapta spre altceva:politehnica, constructii, facultati mai pentru barbatii si da multi nu cred ca mai au nevoie de facultate, prefera sa munceasca ca sa castige bani nu sa-si piarda vremea cum cred majoritatea cu facultatea!