| MarcoPolooo a întrebat:

De ce sunt atatia care zic ca "liceul e cea mai frumoasa perioada a vietii" cand de fapt, liceul este o inchisoare? Si nu o zic numai eu...

15 răspunsuri:
| DanielIlie a răspuns:

O să afli răspunsul după 30 de ani, ai răbdare...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hai să zicem cum zici tu, că de fapt liceul este o închisoare.
Dacă ar fi chiar închisoare, nu ai dormi seara acasă, ci la liceu, dar, mna!
Cei atâția care zic asta, când spui atâția, asta înseamnă destul de mulți, care zic că este cea mai frumoasă perioadă a vieții, o să îți spun de ce.
Nu ai grija zilei de mâine, că de mâncare îți dă mama, iar haine îți cumpără tata.
Pe măsură ce înaintezi în vârstă, corpul uman treptat se urâțește, dar acum ai în jurul tău cele mai frumoase corpuri și fețe ale colegilor.
Ai în jurul tău băieți tineri care abia așteaptă să te iubească, o iubire naivă, simplă curată, fără complicații deocamdată.
Dacă înveți un pic cât să treci clasa, ai un timp enorm liber la dispoziție, lipsit de griji, pe care nu îl vei mai avea niciodată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai discutam dupa ce ai sa ai un liceu de munca macar 4 5 ani.

| romeo78 a răspuns:

Liceul este închisoarea elevilor, datorită faptului că nu există o programă școlară adaptată mileniului 3. E aceeași programă la care au învățat străbunicii, bunicii, părinții elevilor!
Dar, în rest, da este ultima și cea mai frumoasă perioadă a vieții unui copil, căci o dată cu bacalaureatul s-a încheiat copilăria, răsfățul, primirea de la părinți și îndeplinirea oricărei dorinți! După bacalaureat va auzi că trebuie să meargă la facultate pentru un viitor bun, servici. Sau să meargă la muncă, dacă vrea să cumpere ceva!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca liceul este "inchisoare", atunci este cu regim deschis.
Vor urma in continuare si perioadele de "inchisoare fortata", "lagare de concentrare" (loc de munca, familie de intretinut etc.) cand te vei bucura de cate o zi libera, sa fii singur sau cu 1-2 prieteni undeva, sa scapi cateva ore de stress-ul zilelor robotice.
Abia la pensie vei putea fi mai relaxat (daca te lasa nepotii), sa ai vreme pentru analiza etapelor vietii - dar atunci nu vei mai avea puterea din liceu - cand experienta de viata cumulata isi va spune cuvantul.

| RAY a răspuns:

Facultatea ce este? lagar nazist?

| AC4S4 a răspuns (pentru sadrian46):

Așa plăcut e să fii în grija părinților?
O fi o perioadă frumoasă liceul, dar cea mai frumoasă este pe la 23-28 de ani. Când ai un loc de muncă serios, timp liber, energie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AC4S4):

Loc de muncă serios, timp liber?
Crezi tu asta, că cele două potrivesc?

| AC4S4 a răspuns (pentru sadrian46):

Oh, da. Cine începe programul la 7, pe la 4 a și terminat. Are apoi timp pentru orice.
Cunosc destule persoane care reușeau să se organizeze cu lucrul ca să aibă și timp liber. Bine... Cine incepe pe la 9-10 programul evident că nu mai are timp de nimic apoi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AC4S4):

Un loc de muncă serios, un job vrei să spui.
Pentru mine un loc de muncă serios este acela unde poți să crești idealul tău. Acolo nu muncești de la până la. Acolo muncești cât timp respiri, nu ai timp liber pentru orice, ești dedicat. Alt loc de muncă nu mă interesează și nici persoanele cu timp liber.

| AC4S4 a răspuns (pentru sadrian46):

Prin loc de muncă serios mă refer la un loc de muncă prin care poți să îți formezi un trai decent. Fie că este de 6 sau 8 ore. Nu e nimeni de vină că alții aleg sa lucreze 10-12 ore, dar nu spuneți că dacă lucrați nu puteți avea timp liber.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

In opinia mea, majoritatea oamenilor care spun ca "liceul este cea mai frumoasa perioada a vietii" nu au fost la facultate (care multa lume spune ca este mai faina ca liceul), asa ca lucreaza cate 10 ore in picioare pentru 1500 lei in loc sa stea la un birou.

| MarcoPolooo explică (pentru sadrian46):

Dar tu ce job ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MarcoPolooo):

Fizician fanatic, nu este un job, este o pro-fesie.

| darrio2007 a răspuns:

O spun doar cei carora nu le place sa invete.